Dzięki sortowaniu odpadów możliwe jest przetworzenie wielu materiałów na surowce do produkcji nowych rzeczy. Taka technologia pozwala ograniczyć ilość produkowanych śmieci, zaoszczędzić na tworzeniu nowych surowców oraz niewątpliwie sprzyja otaczającemu nas środowisku. Jak przebiega i na czym polega proces recyklingu plastiku?
Segregacja i sortowanie plastiku
Cały proces recyklingowy rozpoczyna się już w gospodarstwach domowych. Przeróbce mogą zostać poddane jedynie plastikowe przedmioty, które zostaną wyrzucone do pojemnika przeznaczonego na tworzywa sztuczne. Wówczas trafiają do sortowni, gdzie wyselekcjonowane zostają surowce wtórne, w tym plastik. Poprzez wydmuchiwanie zarówno plastik, jak i papier, podzielone zostają na frakcje (dla plastiku jest to 3D). Następnie plastik rozdzielony zostaje na poszczególne rodzaje, takie jak PET, polipropylen czy polistyren i posegregowany kolorami. Tak przygotowane odpady zostają sprasowane w bele, które trafiają do zakładów zajmujących się recyklingiem. Profesjonalną działalnością recyklingową zajmuje się przedsiębiorstwo Eldorado Plast.
Co dzieje się z plastikiem w zakładach recyklingowych?
Po dotarciu do właściwych zakładów plastik jest rozluźniany z bel i następuje usunięcie pozostałych etykiet. Następnie podlega kolejnej, ręcznej i automatycznej segregacji, by odrzucić ewentualne elementy, które nie pasują do reszty pod względem koloru lub tworzywa. Tak wyselekcjonowany recyklat trafia do kruszarki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie drobnych kawałków plastiku, nie większych niż 1 cm.
Przetwarzanie odpadów w kolejnym etapie polega na poddaniu ich silnym podmuchom powietrza, co pozwala na ostateczne oczyszczenie z resztek etykiet, papieru, pyłu czy brudu. Tak przygotowany recyklat jest następnie poddawany dokładnemu myciu. Po ostatecznej segregacji pod kątem gęstości i czystości surowca osuszone tworzywo trafia do silosów, a stamtąd do wytłaczarek.
Tworzenie regranulatu i ponowne wykorzystanie plastiku
W wytłaczarkach dochodzi do podgrzania cząstek odpadów i zamiany ich w ciecz. Powstała masa jest następnie chłodzona, formowana w długie pręgi i cięta na granulat. W ostatecznym etapie recyklingu, powstały regranulat zostaje poddany badaniu jakościowemu. Jeżeli surowiec spełnia dane wymogi, przesłany zostaje do fabryk, w których wykorzystywany jest do tworzenia nowych produktów. Tak przetworzony plastik może zostać zastosowany wszędzie oraz stanowić część lub całość materiału, z którego wytworzony zostanie nowy towar.