Internet satelitarny jawi się jako rewolucja, ale w rzeczywistości wcale nie jest nowym rozwiązaniem na rynku. Zainteresowanie nim niewątpliwie zwiększyło się wraz z dostępnością usługi. Jak działa internet satelitarny? Wobec tego, że w ostatnich latach znacząco wzrosło wykorzystanie zasobów sieci internetowej szczególnie przez gospodarstwa domowe, poszukuje się formuły, która w pełni zaspokoi potrzeby. W te założenia ciekawie wpisuje się internet satelitarny, który zaczyna być postrzegany jako alternatywa np. dla sieci domowej z kabla. Trzeba mieć oczywiście świadomość, że internet satelitarny nie jest tak szybki, jak inne formy łączy – np. światłowód. Na plus można za to zapisać jego dostępność – w Polsce, posiadając np. Starlink można bez problemu cieszyć się siecią w każdej lokalizacji. To sprawia, że będzie korzystnym rozwiązaniem np. na wsi, gdzie internet szerokopasmowy pozostaje niestety rzadkością.
Działanie internetu satelitarnego
Wspólnie z serwisem PanWybierak.pl – porównywarką usług telekomunikacyjnych – przygotowaliśmy zestawienie informacji, które warto wiedzieć przed decyzją o zakupie internetu satelitarnego. Dotyczy to przede wszystkim tego, jak on działa.
Aby używać internetu satelitarnego, trzeba zainstalować antenę – tylko w ten sposób można skutecznie odbierać sygnał internetowy, który pochodzi z orbity. Można więc w praktyce przyjąć, że sieć satelitarna funkcjonuje niemal tak jak telewizja tego typu.
Jeśli spojrzeć na to bardziej precyzyjnie, system opiera się na działaniu satelity w kosmosie. Tak generowany jest sygnał, który przetwarza się na orbicie. Trafia on do odbiornika na ziemi. Ten najczęściej umieszczony w miejscu odsłoniętym, z dobrym dostępem do nieba. Otrzymywany sygnał jest przetwarzany i generuje połączenie internetowe.
Co ważne, internet satelitarny nie jest zależny od kabli czy linii telefonicznych. Praktycznie omija wszelkie technologie naziemne. Używa sieci satelitów znajdujących się w kosmosie. Dzięki temu można oferować szerokopasmowy internet satelitarny klientom praktycznie wszędzie – nawet w nietypowych czy bardzo odległych miejscach.
Jaki internet satelitarny wybrać w Polsce?
Grono dostawców jest oczywiście dość okrojone. Warto sprawdzić platformę PanWybierak, by sprawdzić aktualne oferty. Można tam również zweryfikować, czy pod danym adresem zamieszkania istnieją alternatywy – np. czy istnieje operator, który dysponuje infrastrukturą i umożliwia dostarczenie sieci kablowej.
Ciekawe perspektywy na polskim rynku ma niewątpliwie Starlink, czyli internet satelitarny firmy SpaceX. Posiada on uż ponad 2 tys. satelitów na orbicie. Decydując się na taką opcję trzeba mieć jednak świadomość, iż ceny internetu satelitarnego nie należą do najniższych – aktualne cenniki warto sprawdzić na PanWybierak.pl.
Jak internet satelitarny wypada w porównaniu do innych źródeł?
Niewątpliwie warto sprawdzić, jak szybki będzie Twój internet satelitarny – wysyłanie i pobieranie są mierzone w megabitach na sekundę (Mbps). Mając te dane można je porównać do standardowych formatów. Internet z satelity zapewnia szybkość do ok. 100 Mb/s, a więc tyle, ile np. przeciętne łącze stacjonarne. Docelowo np. Starlink chce osiągać ponad 300 Mb/s – to byłby wynik konkurujący z czołowymi ofertami sieci kablowej.