Jak dbać o ochronę danych osobowych w przedsiębiorstwie?

Jak dbać o ochronę danych osobowych w przedsiębiorstwie?

Różności

Konieczność dbania o ochronę danych osobowych jest jednym z głównych wyzwań dla współczesnych przedsiębiorstw. Wiąże się to bezpośrednio z przepisami RODO, którymi objęte są wszystkie firmy. Wyciek danych przez nieodpowiednie osoby mógłby mieć druzgocące skutki nie tylko dla poszczególnych klientów czy pracowników, lecz całego przedsiębiorstwa. Na szczęście bezpieczeństwo danych można zwiększać na wiele sposobów.

Skuteczna ochrona danych osobowych w firmie

Wiele przedsiębiorstw działa oferując towary, usługi, monitorując zachowanie osób fizycznych oraz zatrudniając pracowników. Przez to zawierane są liczne umowy, kontrakty, a jednocześnie gromadzone są liczne dane, które obejmuje ustawa RODO. Ochrona danych może być realizowana na wiele sposobów, jednak najważniejszy element to dobrej jakości niszczarki biurowe. Wykorzystując tego typu urządzenia, można szybko i dokładnie zniszczyć wszelkie dokumenty, a tym samym usunąć drażliwe dane klientów czy też kontrahentów firmy. Bardzo ważne jest, aby zniszczyć dokumenty posiadające:

  • imię, nazwisko;
  • numer dowodu tożsamości;
  • adres;
  • paszport;
  • dochody;
  • numer PESEL;
  • adres mailowy;
  • wizerunek osoby fizycznej.

Ochrony wymagają również dane wrażliwe, czyli tak zwane szczególne kategorie danych. Dotyczą one intymnej sfery człowieka. Są to między innymi dane dotyczące pochodzenia etnicznego, rasowego, poglądów politycznych, światopoglądu czy przynależności do grup zawodowych.

Zabezpieczenie danych osobowych w wersji cyfrowej

Przedsiębiorstwa zobowiązane są do ochrony danych osobowych przed atakami hakerskimi, przejęciem przez osoby niepowołane czy też nieupoważnionym dostępem. Wśród najbardziej skutecznych sposobów na ochronę danych jest zastosowanie hasła dostępu, które będzie niezbędne do logowania na poszczególnych urządzeniach firmowych, zarówno smartfonach, tabletach jak i komputerach. Dlatego pracownicy powinni używać hasła przed przystąpieniem do pracy. Istotne jest również stosowanie antywirusa, który może chronić przed atakami hakerów. Nie należy przy tym wybierać darmowych narzędzi, gdyż charakteryzują się one niską skutecznością. Natomiast profesjonalne programy antywirusowe dają ogromne możliwości oraz pozwalają namierzyć zgubiony laptop czy też skradzione urządzenia elektroniczne.

Skuteczne możliwości ochrony danych

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na ochronę danych jest wykorzystywanie urządzeń USB. Są niezwykle wygodne, umożliwiają sprawne przenoszenie danych, na przykład na pozostałe komputery firmowe. Niezbędne jest jednak tworzenie kopii zapasowych wszystkich posiadanych danych. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku uszkodzenia dysku, lub też utraty danych w wyniku zgubienia, lub kradzieży czy nieuwagi. Pliki można kopiować ręcznie na zewnętrzny nośnik lub korzystając ze specjalistycznego oprogramowania, gdzie kopie zapasowe będą zapisywać się automatycznie. Można również tworzyć kopię w chmurze, czyli na serwerach zewnętrznych, co jest bardzo wygodna, a jednak jest gwarancją bezpieczeństwa.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze