Pracowałeś w Holandii i chcesz ubiegać się o zwrot podatku w tym kraju? Zastanawiasz się, ile wynosi czas oczekiwania na środki z holenderskiego urzędu skarbowego? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, komu przysługuje zwrot podatku z Holandii i jaka może być jego wysokość.
Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Holandii?
O zwrot podatku z Holandii może starać się każda osoba, która była legalnie zatrudniona w tym kraju, a jej pracodawca regularnie odprowadzał składki podatkowe. Prawo to przysługuje obcokrajowcom niezależnie od okresu świadczenia przez nich pracy na terenie Holandii. Wnioski o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego z 5 ostatnich lat można składać przez cały rok. Osoby zainteresowane skorzystaniem z tej opcji powinny przedstawić w holenderskim urzędzie skarbowym zwanym Belastingdienst komplet niezbędnych dokumentów. Należą do nich roczne zestawienie dochodów Jaaropgaaf lub rozliczenie miesięczne Salaris, a także zaświadczenie o dochodach osiągniętych w Polsce. Zwrot podatku z Holandii pomoże uzyskać Tax-pol, firma, która ma doświadczenie w opracowywaniu międzynarodowych zeznań podatkowych. Dzięki jej wsparciu osoba pracująca w Holandii może szybciej odzyskać należne środki.
Ile czeka się na zwrot podatku z Holandii?
Podatnicy ubiegający się o zwrot podatku z Holandii muszą liczyć się z tym, że średni czas oczekiwania na decyzję w sprawie wniosku wynosi zwykle około roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami holenderski urząd skarbowy ma nawet 3 lata na rozpatrzenie deklaracji podatkowej od daty jej otrzymania. O czasie, w jakim podatnik otrzymania odpowiedź, decyduje terminowe złożenie zeznania podatkowego. Niezwykle ważne są kompletność i poprawne wypełnienie dokumentacji, ponieważ wszelkie braki lub błędy mogą opóźnić proces zwrotu środków.
Ile może wynosić zwrot podatku z Holandii?
Rozliczenie podatku w Holandii może być korzystne nawet dla osoby, która była zatrudniona w tym kraju tylko przez krótki okres. W państwie tym obowiązują różnego rodzaju ulgi podatkowe pozwalające odzyskać znaczną część, a czasem nawet całość odprowadzonych składek. Warto jednak mieć na uwadze, że o wysokości zwrotu podatku z Holandii decyduje indywidualna sytuacja podatnika — m.in. uzyskane przez niego dochody, dotyczące go progi podatkowe, a także przysługujące mu ulgi. Osoby posiadające status rezydenta podatkowego, czyli osiągające co najmniej 90% swoich przychodów na terenie Holandii, często kwalifikują się do najwyższego zwrotu. Mogą one odliczyć w swoim zeznaniu rocznym różne wydatki, a także złożyć wspólną deklarację z małżonkiem lub partnerem. Średnio zwrot podatku z Holandii wynosi ok. 980 euro.
Ubieganie się o środki z nadpłaconego podatku dochodowego w Holandii wydaje się opłacalnym rozwiązaniem dla osób, które świadczyły pracę w tym kraju. W naszym odczuciu skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się rozliczeniami podatkowymi może przyspieszyć proces rozpatrzenia wniosku i uzyskania zwrotu. Jeśli podoba Ci się nasz artykuł, pamiętaj o zapisaniu go, aby móc do niego wrócić później.