Prowadzenie działalności gospodarczej w formie zagranicznej spółki jest dzisiaj dostępne dla każdego przedsiębiorcy, który chciałby poszerzyć skalę prowadzonego biznesu na inne kraje. Nie każde państwo oferuje jednak równie atrakcyjne warunki dla zagranicznych przedsiębiorców. W których krajach obecnie warto założyć firmę?
Kiedy warto założyć firmę za granicą?
Polscy przedsiębiorcy na co dzień borykają się z systemem prawno-podatkowym, który jest uznawany za jeden z najbardziej skomplikowanych w całej Europie. Częste zmiany przepisów oraz piętrzące się trudności ze spełnieniem coraz surowszych wymagań powodują, że rejestracja firmy w innym kraju często jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla prowadzenia spółki w Polsce. Założenie spółki za granicą ma sens przede wszystkim dla przedsiębiorców:
- planujących wejść na rynek zagraniczny;
- którzy chcieliby zmniejszyć ryzyko kontroli urzędu skarbowego i zachować anonimowość transakcji;
- w celu optymalizacji podatkowej (niższy podatek dochodowy lub VAT).
Sam fakt rejestracji spółki z granicą nie powoduje jeszcze niższego podatku dochodowego lub VAT. Przedsiębiorca powinien ustalić warunki rezydencji (centrum interesów osobistych, prowadzenie biznesu przez określoną liczbę dni w roku).
Czym powinien wyróżniać się system prawny, aby założenie spółki było opłacalne?
Zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców prowadzenie firmy za granicą może okazać się bardzo trudne. Warto wybierać porządek prawny, który wyróżnia się prostymi, przejrzystymi zasadami i stabilnością. Najlepiej założyć firmę w kraju, którego system sprzyja prowadzeniu biznesu poprzez minimum formalności administracyjnych, możliwość załatwiania spraw zdalnie czy zarejestrowaniu spółki przy użyciu biura wirtualnego. Należy zweryfikować, czy Polska ma podpisaną z konkretnym państwem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Prowadzenie biznesu w innym kraju. Który kierunek wybrać?
Zakładanie spółki poza granicami Polski może kojarzyć się z egzotycznym zakątkiem świata, ale w rzeczywistości zyskowną działalność gospodarczą można prowadzić w wielu krajach Unii Europejskiej. Które spośród nich stanowią szczególnie atrakcyjną destynację dla przedsiębiorców?
Spółki w Czechach
Spółki zarejestrowane w Czechach płacą 21-procentowy CIT. Przepisy przewidują jednak ulgowe stawki podatku wysokości 15%, 5%, a nawet 0% dla wybranych rodzajów biznesu. Bazowy podatek VAT wynosi 21%, a w przypadku niektórych rodzajów dóbr 12% lub 0%.
Podatki to jednak niejedyna przyczyna, dla której polscy przedsiębiorcy rejestrują spółki na terenie Czech. Wśród innych powodów warto wymienić możliwość nabycia samochodu bez akcyzy oraz z pełnym odliczeniem VAT-u. Co więcej, wiele spraw w urzędach można załatwić zdalnie, administracja jest sprzyjająca, a kapitał potrzebny do założenia spółki nie jest wysoki.
Spółka na Słowacji
Spółka na Słowacji przyciąga zagranicznych przedsiębiorców niskim podatkiem u źródła. W przypadku dywidend wynosi on 7%. Standardowa stawki CIT wynosi 21%, choć istnieje możliwość zastosowania stawki obniżonej 15%. Bazowa stawka VAT to 20% (dla porównania w Polsce 23%). Słowacki system podatkowy przewiduje również szereg stawek obniżonych, 10 oraz 5%. Podobnie jak w przypadku spółki w Czechach, także podmioty operujące na Słowacji mogą odliczyć cały podatek VAT od zakupu samochodu.
Do zalet można zaliczyć też elastyczne i liberalne podejście urzędników do obniżania przychodu o koszty jego uzyskania.
Biznes w Estonii
Start biznesu na terytorium Estonii pozwala skorzystać o zerowego podatku CIT do momentu wypłaty zysków. Nawet w przypadku opodatkowania stawka CIT będzie sporo niższa, niż w Polsce, ponieważ wynosi 15%. Bazowa stawka VAT to 22%, a wybrane sektory rynku korzystają z opodatkowania preferencyjnego. Korzystne są też uproszczone procedury podatkowe, daleko bardziej przejrzyste od rodzimych.
Na uwagę zasługują rozbudowane usługi cyfrowej administracji. Korzystając z dostępnych możliwości firmę w Estonii można prowadzić całkowicie zdalnie.
Spółka w Wielkiej Brytanii
Spółka w Wielkiej Brytanii płaci CIT analogiczny jak podmioty polskie (19%), ale może skorzystać ze znacznie wyższej kwoty wolnej od podatku. Ulgi występują także w przypadku korzystania z opatentowanych wynalazków.
Standardowa stawka VAT wynosi 20%, ale przedsiębiorcy, których obroty nie przekroczyły 150 tysięcy funtów rocznie, mogą skorzystać ze specjalnego, obniżonego podatku VAT (ang. flat-rate VAT).
Z czym wiąże się prowadzenie spółki poza granicami kraju?
Założenie firmy za granicą oraz jej stałą obsługę warto powierzyć kancelarii prawnej, która doskonale zna lokalny porządek prawny. Dokonanie niewłaściwego wyboru już na samym początku może skutkować tym, że przedsiębiorca będzie musiał płacić wysokie podatki i stanie się częścią systemu, który nie jest sprzyjający dla podatnika.
Przed wyborem docelowej lokalizacji należy upewnić się, czy dana działalność gospodarcza nie wymaga uzyskania licencji, pozwoleń lub koncesji. Warto też zweryfikować warunki rezydencji, ponieważ ich spełnienie warunkuje możliwość rozliczania się na podstawie innego systemu podatkowego, niż polski.
Szeroką ofertę usług w zakresie transgranicznej rejestracji i obsługi spółek prawa handlowego posiada Kancelaria Oniszczuk & Associates. Jej zespół to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy zidentyfikują potrzeby przedsiębiorcy, a następnie zajmą się założeniem spółki krok po kroku oraz jej obsługą. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://oniszczuk.com/uslugi/zakladanie-spolek-za-granica/.