FTL a transport kolejowy – dlaczego warto wybrać ten rodzaj transportu?

FTL a transport kolejowy - dlaczego warto wybrać ten rodzaj transportu?

Firmy zajmujące się eksportem i importem na pewno dobrze znają terminy FTL i LTL. Ten pierwszy oznacza przesyłkę całego kontenera towaru, a ten drugi dzielenie kontenera z innymi produktami i firmami. Terminy te dotyczą różnych środków transportu, również tego kolejowego. Istotne jest zrozumienie wszystkich plusów i minusów obydwu rozwiązań i wybranie najlepszego z nich dla naszej firmy.

Czym jest wysyłka LTL?

Transport LTL (Less Than Truck Load) oznacza przesyłkę towarów, które nie zajmują całkowicie powierzchni ładunkowej – kontenera albo wagonu pociągu. Taką usługę nazywamy też transportem drobnicowym. Jak się łatwo domyślić, transport LTL dotyczy zazwyczaj mniejszych sprzętów, co nie zawsze oznacza jednak mniejsze ilości. Obsługa logistyczna takich przesyłek zakłada, że w jednym pojeździe czy wagonie mogą znaleźć się
towary kilku firm. Oczywiście wtedy dzielona jest nie tylko przestrzeń, ale też koszty transportu. Jest to więc bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Ze względu na to, że aby przesyłka mogła ruszyć do danego kraju, musi uzbierać się pełen kontener, ciężarówka lub wagon, czasami usługi logistyczne mogą się wydłużyć (w porównaniu do wysyłki FTL).

Firma logistyczna – co to jest wysyłka FTL?

FTL oznacza oczywiście Full Track Load, a więc sytuację, kiedy cała przestrzeń w naczepie ciężarówki czy wagonu przeznaczona jest dla towarów jednej firmy. Będzie to więc opcja dostosowana do większych przesyłek. Taki wybór zmniejsza też liczbę przeładowywania towarów, a tym samym zwiększa ich bezpieczeństwo. Dzięki temu cały proces jest szybszy – nie trzeba czekać na uzbieranie wszystkich przesyłek, spisanie dokumentów z różnymi
firmami itp. Transport FTL jest też automatycznie droższy, dlatego powinny decydować się na niego firmy, którym zależy przede wszystkim na czasie.

FTL a transport kolejowy – dlaczego warto się zdecydować?

Chociaż zazwyczaj termin FTL spotykamy przy okazji rozmów o transporcie drogowym, to można zauważyć też zainteresowanie tą formą przewozu ładunków w transporcie kolejowym. Ma ona kilka korzyści w porównaniu z transportem ciężarówkami.

FTL jest tańsze w transporcie kolejowym

Główną zaletą jest na pewno niższy koszt transportu FTL koleją, niż w przypadku transportu drogowego. Dotyczy to przede wszystkim przewożenia ładunków na dłuższych trasach, na przykład do Turcji. Na koszt transportu drogowego w dużej mierze wpływają oczywiście koszty paliwa, a jeśli chodzi o jego zużycie, to transport kolejowy zdecydowanie wygrywa.

W przypadku kolei koszt jednostki ładunku maleje też wraz ze wzrostem ilości ładunku. Jest to więc dobra opcja dla firm, którym bardziej niż na czasie zależy na niskiej cenie transportu.

Transport FTL koleją gwarantuje terminowość dostarczenia przesyłki

Transport drogowy musi zmagać się z wieloma przeszkodami: korkami, kontrolami na granicy, warunkami pogodowymi na drogach. Przez to ładunki czasami nie są dostarczane na czas. Transport kolejowy nie zmaga się z tymi przeszkodami, przez to z zasady jest bardziej niezawodny. Zamawiając go, czeka nas mniej niespodzianek i opóźnień. Wybierając transport kolejowy FTL, zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko Przewóz ładunków koleją jest jedną z najbardziej ekologicznych form transportu. Jak już wiemy, zużywa on mniej paliwa niż transport drogowy, tym samym wydzielając mniej spalin. Jest to więc oszczędność nie tylko dla nas, ale też dla środowiska. Dlatego właśnie transport kolejowy zyskuje coraz większą popularność.

Logistyka – do tej pory korzystałeś z transportu drogowego? Wypróbuj transport kolejowy!

Zazwyczaj firmy mają swój preferowany sposób transportu towarów, z którego korzystają regularnie: fracht morski, lotniczy, transport drogowy. Odpowiada im pod względem ceny i szybkości dostawy. Czasami warto jednak wypróbować inne metody, które mogą nas mile zaskoczyć. Tak właśnie jest z koleją.

Chociaż na pewno transport nią trwa dłużej, to nie zawsze zależy nam na szybkiej przesyłce towarów – często ważniejsza jest cena, a tutaj kolej wygrywa. Dlatego właśnie szukając następnym razem opcji transportu ładunków FTL, warto zapytać o cenę transportu koleją.

Oferuje go między innymi właśnie firma Acland. Obsługa logistyczna w firmie zapewni nam najlepszy wybór dla naszej przesyłki FTL, zarówno pod względem ceny, jak i czasu dostawy.