Zmiany klimatu są nieuniknione i nieodwracalne. Rozwój ludzkiej cywilizacji powoduje wzrost emisji gazów cieplarnianych, w związku z tym wielu naukowców przestrzega, że zmiany klimatu nie da się już cofnąć.
Szef ONZ apeluje, aby działać szybko, ponieważ kryzys klimatyczny się nasila. Zmiany na świecie, takie jak Covid-19, później inwazja Rosji w Ukrainie, wysoka inflacja i problemy finansowe tym spowodowane odwróciły naszą uwagę od możliwego globalnego kryzysu klimatycznego. Ale jest światełko w tunelu, a mianowicie Europejski Zielony Ład. Czym jest i jak może nam pomóc? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Tylko czy to ma sens?
Europejski Zielony Ład to wieloletnia strategia Unii Europejskiej, która pokazuje drogę, jaką kraje Unii muszą przejść, aby zyskać neutralność klimatyczną. Ten plan działania ma pomóc UE, aby do roku 2050 osiągnęła zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych, kiedy to nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów, a także w której żaden region nie pozostanie w tyle. O Europejskim Zielonym Ładzie i innych działaniach w trosce o planetę można przeczytać między innymi w dobrych serwisach internetowych poświęconych rolnictwu.
Zaangażujmy się!
Jest wiele działań i wynikających z nich korzyści płynących z Europejskiego Zielonego Ładu. Najważniejsze z nich to poprawa jakości powietrza, zdrowa żywność, czystsza energia, trwalsze produkty, które będzie można używać przez wiele lat, czy przyszłościowe miejsca pracy.
Jednak nie musimy tylko siedzieć i czekać. Jako obywatele możemy zaangażować się w te zmiany. Na stronie https://agronomist.pl/wydarzenia jest wiele cennej wiedzy na temat rolnictwa zrównoważonego, średnich cen zbóż, a także ciekawe wydarzenia i szkolenia, dzięki którym mamy fachowe podpowiedzi jak zadbać o swój własny biznes rolny, zatroszczyć się o naturę i jakie działania podjąć dostosowując się do rzeczywistości. Możemy również działać w takich inicjatywach jak Europejski Pakt na rzecz Klimatu, i nowy europejski Bauhaus. To są inicjatywy, dzięki którym społeczności mogą mieć wpływ na zmiany na naszej planecie dzięki wymianie pomysłów i ich wdrażaniu. Nie czekajmy, działajmy!