Dlaczego warto wybrać usługi windykacyjne?

Dlaczego warto wybrać usługi windykacyjne?

Odzyskanie należnych pieniędzy nie należy do zadań łatwych. Gdy ktoś z jakiegoś powodu nam ich nie oddaje, zwykle jego sytuacja nie pozwala na to, by spłacać nam zadłużenie regularnie.

Tak samo jest w przypadku firm, które zalegają z płatnościami. Gdy znajdą się one w trudnej sytuacji, nierzadko nie ze swojej winy, bardzo często zaprzestają płacenia za współpracę i nie wywiązują się z podpisanych umów. To sytuacja trudna, ale nie bez wyjścia. Przyjrzyjmy się temu, co możemy zrobić.

Dlaczego dłużnik nie płaci? Powodów może być wiele

Oczywiście zdarza się, że dłużnicy czy też kontrahenci w naszej firmie mają złe intencje i celowo nie opłacają swoich należności. W rzeczywistości jednak zwykle stoją za tym jakieś faktyczne problemy z płynnością finansową, które w dodatku zwykle są przejściowe w ich firmach. W pierwszej kolejności zatem powinniśmy podjąć próbę kontaktu z naszym dłużnikiem, by dowiedzieć się dlaczego nie reguluje swoich zobowiązań wobec nas lub naszej firmy. Gdy już uda się nam uzyskać takie informacje, będziemy mogli na przykład negocjować przedłużenie terminu spłaty w przypadku, gdy nie zależy nam aż tak na natychmiastowym zastrzyku gotówki.

Windykacja samodzielna – droga przez mękę

Wiele osób na tym etapie decyduje się na samodzielne windykowanie swoich dłużników. Oczywiście jest to rozwiązanie tańsze, bowiem jesteśmy w stanie odzyskać niemal cały dług bez konieczności dzielenia się prowizją z biurem usług windykacyjnych, ale w wielu wypadkach takie postępowanie samodzielnie niestety jest istną drogą przez mękę. Zacząć musimy przede wszystkim od formalnego wezwania dłużnika do spłaty zadłużenia. Należy wysłać przynajmniej dwa przypomnienia. Dopiero gdy oba te przypomnienia zostaną uznane za doręczone, będziemy mogli przystąpić do dalszych działań, tym razem już poprzez sąd i następnie działania komornika. O ile całość wydaje się być prosta, to zajmie nam sporo czasu, a nierzadko również nerwów.

Zleć usługi windykacyjne – wiele korzyści

Usługi windykacyjne właśnie dlatego czasami warto zlecać. Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z wieloma takimi postępowaniami na przykład z racji prowadzonego przez nas biznesu. To sytuacja, w której absolutnie możemy przemyśleć wynajęcie zewnętrznej firmy do działań windykacyjnych. Często kancelaria taka będzie w stanie również dla nas prowadzić pełen monitoring płatności i trzymać rękę na pulsie naszego firmowego budżetu, gwarantując nam również usługi windykacji w razie problemów chociażby z kontrahentami, którzy nie chcą uregulować opłat za faktury.