Dlaczego warto sporządzić testament?

Dlaczego warto sporządzić testament?

Różności

Choć sporządzenie testamentu nie jest trudne – niezależnie od tego, czy spisuje się go własnoręcznie, czy u notariusza, wiele osób nie decyduje się na taki krok. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka powodów, dla których warto sporządzić swój testament. Z czego to wynika? Jakie są korzyści spisania testamentu? Jak najlepiej go sporządzić – u notariusza czy własnoręcznie?

Jakie są korzyści ze sporządzenia testamentu?

Spisanie testamentu wiąże się z licznymi korzyściami, pomimo tego nie każdy decyduje się na podjęcie takiego kroku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, z czym tak właściwie może wiązać się niesporządzenie testamentu. Wymienić można kilka sytuacji, w których pisemne rozporządzenie swoim majątkiem przez testatora – własnoręcznie bądź w wybranej kancelarii notarialnej w Toruniu lub innej miejscowości – jest szczególnie korzystne.

Zgodnie z dziedziczeniem ustawowym po śmierci jednego z rodziców majątek po nim dziedziczy żyjący małżonek oraz dzieci. Jeżeli dzieci są niepełnoletnie, nad ich majątkiem czuwa sąd rodzinny. Jeżeli więc żyjący małżonek chciałby np. sprzedać mieszkanie po śmierci swojego męża lub żony, a jego dzieci były niepełnoletnie, wówczas musiałby uzyskać na to zgodę od sądu rodzinnego – który może, ale nie musi przychylić się do przedstawionego mu wniosku. W sytuacji, kiedy testator uwzględni w swoim testamencie wyłącznie małżonka lub wyszczególni opisywane mieszkanie jako część spadku przypadającą tylko żonie bądź mężowi, wówczas żyjący małżonek jest jedyną osobą mogącą zarządzać nieruchomością.

Spisanie testamentu jest szczególnie ważne również wtedy, kiedy testator żyje w nieformalnym związku, a chciałby, żeby jego partner był uprawiony do dziedziczenia po nim. Poza tym spisanie testamentu daje testatorowi po prostu możliwość dowolnego rozporządzenia swoim majątkiem, co jest wyjątkowo istotne wtedy, kiedy dana osoba jest samotna i chce przekazać swój majątek na konkretny cel, a także wtedy, kiedy testator nie chce, by jego majątek przypadał spadkobiercom ustawowym.

Testament sporządzony u notariusza czy testament spisany własnoręcznie?

Testament spisany u notariusza w Toruniu bądź w innej, dowolnie wybranej miejscowości zmniejsza ryzyko podważenia go przez osoby niezgadzającego się z jego treścią. Daje on większą pewność testatorowi, że jego wola dotycząca pozastawianej przez niego masy spadkowej, zostanie spełniona. Poza tym sporządzenie testamentu w obecności notariusza daje gwarancję, że dokument ten został spisany w prawidłowy sposób.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze