Dlaczego śruby poddaje się oksydacji?

Śruby oksydowane

Śruby to elementy znajdujące powszechne zastosowanie między innymi w przemyśle, dlatego czasem poddaje się je procesom mającym na celu zabezpieczenie ich oraz ulepszenie ich właściwości. Dobry przykład stanowi tak zwana oksydacja. Na czym ona jednak polega oraz jakie efekty przynosi? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości śrub poddanych procesowi oksydacji.

Oksydacja oraz jej efekty

Jednym ze sposobów na ulepszenie właściwości śrub jest nakładanie na nie specjalnych powłok. Dotyczy to między innymi procesu oksydacji. Na produktach jej poddanych umieszcza się warstwę specjalistycznych preparatów czy związków chemicznych. Proces ten może być przeprowadzany w różnej temperaturze, na gorąco lub na zimno.

Główną zaletą śrub oksydowanych jest ich zwiększona odporność na powstawanie rdzy. Jest to niezwykle istotne, bo wpływa nie tylko na efektywność przeprowadzanych działań, ale również na bezpieczeństwo podczas pracy oraz podczas korzystania z powstałych urządzeń i konstrukcji.

Kolejną funkcją oksydacji jest ulepszanie walorów estetycznych produktów. W jej wyniku śruby zmieniają kolor, z reguły na czarny. Produkty oksydowane różnią się od siebie między innymi pod względem rozmiaru oraz formy. Co więcej, aby mogły być one bezpiecznie użytkowane, powinny spełniać określone normy. Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na temat właściwości poszczególnych produktów przed ich zakupem.

Zastosowanie śrub oksydowanych

Śruby to jedne z podstawowych produktów wykorzystywanych w przemyśle i budownictwie, dlatego też stosuje się je w bardzo wielu różnorodnych przypadkach. Jednym z nich są środowiska, w których panuje zwiększona wilgotność. To właśnie przede wszystkim w takich miejscach sprawdzą się śruby oksydowane, w które można zaopatrywać się u zaufanych dostawców, jak na przykład w firmie MIX-MET.

Działanie wody i wilgoci, a co za tym idzie, powstawanie korozji, może mieć negatywny wpływ na jakość oraz żywotność produktów. Wówczas pojawią się problemy z użytkowaniem danych obiektów, a także zagrożenie dla bezpieczeństwa. Śruby chronione przed korozją za pomocą oksydacji to zatem świetna opcja, którą wykorzystuje się między innymi w przemyśle chemicznym, budownictwie wodnym czy nawet przy produkcji akcesoriów ogrodniczych. Należy zwracać uwagę na parametry oraz właściwości produktów, tak aby dopasować konkretny rodzaj do danego zastosowania i w ten sposób zapewnić długotrwałe efekty pracy w postaci stabilnych konstrukcji oraz sprawnych maszyn.