Czyszczenie suchym lodem – najważniejsze informacje

Czyszczenie suchym lodem - najważniejsze informacje

Współczesny przemysł bardzo szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko powstawania coraz nowszych i bardziej zaawansowanych maszyn, ale także sposobów na utrzymanie ich w maksymalnie dobrym stanie. Właśnie dlatego użytkownicy coraz powszechniej sięgają po czyszczenie suchym lodem, które sprawdza się w przypadku wielu maszyn, także tych wyposażonych w trudno dostępne elementy. Na czym polega taka technika i na jakie korzyści w związku z jej zastosowaniem może liczyć przedsiębiorca? Poznaj najważniejsze informacje i główne zalety czyszczenia suchym lodem.

Czyszczenie suchym lodem – co warto wiedzieć?

Czyszczenie suchym lodem nie może odbywać się bez samego suchego lodu. Czym on jest? Pod nazwą handlową znajdujemy zestalony dwutlenek węgla. Takie rozwiązanie często stosowane jest w chłodnictwie, nierzadko wykorzystujemy je także w mieszaninach oziębiających. Aby jego powstanie było możliwe, niezbędna jest maszyna do suchego lodu (może znajdować się w określonym przedsiębiorstwie lub w firmie, która dostarcza suchy lód). Jej działanie polega na rozprężeniu ciekłego dwutlenku węgla, który następnie jest formowany za pomocą zaawansowanej prasy.

Czyszczenie suchym lodem odbywa się przy wykorzystaniu środka, który sublimuje w bardzo niskiej temperaturze – przy -79°C. Należy podkreślić, że to rozwiązanie zupełnie bezwonne i – co najważniejsze – nietoksyczne, a więc w pełni bezpieczne zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. Zauważono również, że suchy lód ma właściwości pozwalające pozbyć się drobnoustrojów: grzybów i bakterii.

Kto decyduje się na czyszczenie suchym lodem? Okazuje się, że to rozwiązanie, po które chętnie sięgają użytkownicy reprezentujący zróżnicowane branże. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli wziąć pod uwagę jego szybkość i niebywałą skuteczność. Jest istotną konkurencją dla często stosowanego piaskowania, ponieważ zastosowany tu czynnik czyszczący nie generuje żadnych dodatkowych odpadów. Jego ogromną zaletą jest fakt, że suchy lód sublimuje i nie pozostawia po sobie śladu.

Czyszczenie suchym lodem – na czym polega?

Na czym polega czyszczenie suchym lodem? Mocno upraszczając cały proces, można powiedzieć, że za pomocą sprężonego powietrza dochodzi do uderzenia o dużej mocy granulkami lodu w zanieczyszczenie. Skutkiem jest zamrożenie brudu i jego odpadnięcie, bez generowania niechcianych uszkodzeń na powierzchni wybranego elementu czy maszyny.

Rozbudowując nieco tę teorię, możemy wyodrębnić 3 mające tu miejsce efekty:

  • kinetyczny – wykorzystywane granulki lodu cechuje duża energia kinetyczna, dzięki której w chwili zetknięcia się ich z zanieczyszczeniem dochodzi do jego rozkruszenia i oderwania od powierzchni,
  • termiczny – wyjątkowo niska temperatura granulek stawia, że powłoka nagromadzonego na powierzchni zabrudzenia pęka, a dzięki mikropęknięciom można swobodnie usunąć go z wybranego elementu,
  • sublimacja – zetknięcie się suchego lodu i powierzchni zanieczyszczenia sprawia, że brud zwiększa swoją objętość ok. 500-700 razy, co prowadzi do jego oderwania od maszyny.

Czyszczenie suchym lodem – najważniejsze zalety

Nowoczesne czyszczenie suchym lodem ma duże grono zwolenników. Firma EMTECH IPH Group zauważyła rosnącego zainteresowanie maszynami do suchego lodu wśród swoich klientów. Co sprawia, że coraz chętniej sięgają oni po tę innowacyjną technologię? Pierwszą i niepodważalną zaletą, która ma na to wpływ, z pewnością jest możliwość wykorzystywania w niemal każdej gałęzi przemysłu.

Jakie jeszcze zalety cechuje czyszczenie suchym lodem? Użytkownicy mogą usuwać w ten sposób naprawdę trudne zanieczyszczenia. Możliwe jest wyczyszczenie wybranych elementów z olejów i smarów. Czyszczona powierzchnia nie ulega zniszczeniu, a użytkownicy nie muszą martwić się nagromadzonymi w całym procesie odpadami wtórnymi. Nie da się ukryć, że czyszczenie suchym lodem doceniane jest także za krótki czas realizacji. Oznacza to, że można zatroszczyć się o żywotność posiadanych urządzeń bez długich i kosztownych przestojów produkcyjnych.

Jakie jeszcze istnieją powody, dla których warto zdecydować się na czyszczenie suchym lodem? To metoda nieabrazyjna, zupełnie bezpieczna dla środowiska naturalnego. Suchy lód nie przewodzi prądu, dwutlenek węgla posiada właściwości niszczące bakterie. To po prostu bezpieczniejsza i skuteczniejsza alternatywa dla tego, co znaliśmy dotychczas.