Czym się kierować wybierając adwokata?

Czym się kierować wybierając adwokata?

W życiu przydarzają się różne sytuacje. Wśród nich są i takie, które wymagają pomocy prawnej. Aby taką pomoc otrzymać, najlepiej jest się udać do adwokata. Na rynku działa jednak wiele kancelarii prawnych. W każdym mieście jest ich przynajmniej kilka. Wybór konkretnego adwokata nie jest zatem wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Czym zatem się przy tym kierować?

W jakiej sprawie pomóc ma adwokat?

Prawo jest dziedziną niezwykle szeroką. Dlatego też prawnicy najczęściej specjalizują się w konkretnych dziedzinach prawa. Tak też jest w przypadku adwokatów. Dlatego wybierając tego konkretnego, przede wszystkim pod uwagę wziąć należy to, czego dokładnie dana sprawa dotyczy. Adwokaci specjalizują się m.in. w zakresie:
– prawa karnego,
– prawa cywilnego,
– prawa rodzinnego,
– prawa handlowego,
– prawa administracyjnego.

Przy wyborze konkretnego prawnika ważne jest zatem, aby specjalizował się on w tym obszarze prawa, którego dana sprawa dotyczy. Wówczas można mieć pewność, że otrzyma się fachową pomoc.

Profesjonalny adwokat, czyli jaki?

To, co w szczególności charakteryzuje dobrego adwokata to jego doświadczenie. Przede wszystkim, jak już wspomniano, w tej dziedzinie prawa, której dana sprawa dotyczy. Wybierając konkretną kancelarię prawną, warto zatem wcześniej sprawdzić, ile lat działa już na rynku oraz jakimi sprawami się do tej pory zajmowała. Oczywiście nie oznacza to, że wybór adwokata, który dopiero zaczyna swoją działalność jest czymś złym. Czasem może być to wręcz zaletą. Adwokat na początku swojej działalności może nie mieć jeszcze zbyt wielu spraw, a zatem będzie mógł bardziej się zaangażować w tę konkretną.

Czym koszty usług prawnych są ważne?

Kancelarie adwokackie świadczą swoje usługi w różnych cenach. Koszt konkretnej usługi prawnej uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju sprawy oraz ilości pracy i czasu, jaki adwokat będzie musiał włożyć w jej rozpoznanie. Pamiętać jednak trzeba, że koszty usług prawnych nie powinny być głównym kryterium wyboru kancelarii. Ważniejsze jest tu doświadczenie oraz kompetencje adwokata.

Artykuł opracowano we współpracy z legalalliance.pl