Czym są zintegrowane dachy fotowoltaiczne? Jakie są ich zalety i dlaczego są przyszłością?

Czym są zintegrowane dachy fotowoltaiczne? Jakie są ich zalety i dlaczego są przyszłością?

Odnawialne źródła energii już od dłuższego czasu cieszą się ogromnym powodzeniem w naszym kraju. Rozwój technologiczny sprawił jednak, że aktualnie do głosu dochodzą również zintegrowane dachy fotowoltaiczne. Są to innowacyjne rozwiązania, które w ostatnim czasie zyskały na popularności. Dzięki połączeniu funkcji dachu z elementami solarnymi, jesteśmy w stanie w sposób efektywny wykorzystać energię słoneczną, zmniejszając jednocześnie koszty związane z energią elektryczną. Poniżej przyjrzymy się bliżej zintegrowanym dachom fotowoltaicznym, omówimy ich zalety oraz zastanowimy się nad tym, czy faktycznie są przyszłością budownictwa.

Czym są zintegrowane dachy fotowoltaiczne?

Najczęstszym problemem inwestorów, głównie w przypadku budowy domu jednorodzinnego jest wybór pomiędzy funkcjonalnością, a estetycznym wyglądem dachu. Zintegrowany dach fotowoltaiczny od Solar Roof został wyposażony w panele słoneczne, stanowiące integralną część konstrukcji dachu. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, gdzie panele fotowoltaiczne umieszczane są na powierzchni, w tym przypadku są one wbudowane w elementy konstrukcyjne dachu, co daje nam finalnie elegancki i modny design!

Zintegrowany dach solarny 2w1 z systemem Solroof oferuje architektom oraz inwestorom wręcz nieograniczone możliwości projektowe. Dekarze z kolei otrzymują konstrukcję łatwą i szybką do instalacji. Całość gwarantuje nam najwyższy poziom estetyki połączony z innowacyjną technologią i lekkością zintegrowanych paneli fotowoltaicznych.

System Lindab SolarRoof – jakie posiada zalety?

Lindab SolarRoof to kompleksowe rozwiązanie, które jest dostępne dla zarówno klientów prywatnych, jak i komercyjnych. System oferuje uniwersalne pokrycie dachowe, które jest wyposażone w panele słoneczne typu CIGS. Dzięki nowoczesnej technologii cienkowarstwowej, panele są bardzo wydajne nawet w warunkach słabego oświetlenia. W skład systemu SolarRoof wchodzą falowniki, optymalizatory oraz wszystkie potrzebne akcesoria do montażu, co oznacza, że nie musimy dokupywać dodatkowych elementów. Firma Lindab oferuje ponadto aplikację mobilną, dzięki której mamy możliwość śledzenia produkcji energii w czasie rzeczywistym. Lindab SolarRoof to więc oszczędne i trwałe rozwiązanie, które jest objęte gwarancją na cały system. Do jego największych zalet możemy bez dwóch zdań zaliczyć:

  • Wydajność do 98%, dzięki indywidualnemu sterowaniu pojedynczych paneli,
  • Niską wagę, która nie obciąża konstrukcji,
  • Cienkowarstwowe panele o grubości zaledwie 2 mm,
  • Niezwykle trwałą, szwajcarską technologię bez szklanych elementów i mikropęknięć,
  • Łatwość napraw i konserwacji,
  • Udoskonalone rozwiązania dotyczące zabezpieczeń.

Czy zintegrowane dachy solarne są naszą przyszłością?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem energią odnawialną, również i zintegrowane dachy solarne stają się coraz bardziej popularne. Zamiast tradycyjnych paneli solarnych, panele te są wbudowane w pokrycie dachowe, co pozwala na osiągnięcie bardziej estetycznego i spójnego wyglądu całego budynku. Zintegrowane dachy solarne są również bardziej praktyczne w użytkowaniu, ponieważ nie zajmują dodatkowej przestrzeni na dachu.

Wraz z postępem technologicznym, panele te stają się coraz bardziej wydajne, co sprawia, że mogą stanowić ważne źródło energii dla budynków mieszkalnych oraz komercyjnych. Choć koszt zintegrowanych dachów słonecznych jest aktualnie wyższy niż tradycyjnych paneli, to ich długoterminowe korzyści ekologiczne i finansowe są znacznie większe. Ponadto nie musimy wykonywać dwóch instalacji – najpierw tworzyć samego pokrycia dachowego, a następnie na nim umieszczać konstrukcji z panelami fotowoltaicznymi. W związku z tym, zintegrowane dachy solarne mają ogromny potencjał, by już niebawem stać się przyszłością i wymiernie pomóc w walce ze zmianami klimatu.