Czym są pasy zębate?

Czym są pasy zębate?

Każda większa maszyna składa się z małych, mniej skomplikowanych elementów, bez których niemożliwe jest jej działanie. Jednym z nich jest pas zębaty. To z pozoru zupełnie nieważne produkty występują w ogromnej liczbie gałęzi przemysłu i są niezbędnym elementem wielu maszyn. Z tego powodu warto dowiedzieć się jak najwięcej na ich temat.

  1. Czym są pasy zębate i z czego są zrobione?
  2. Paski zębate – jakie są ich rodzaje?
  3. Do czego wykorzystywane są pasy zębate?

Jakie są rodzaje i zastosowanie pasów zębatych? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ich temat.

Czym są pasy zębate i z czego są zrobione?

Pasy zębate to elementy przekładni pasowych. Ich zadaniem jest przenoszenie napędu. Zazwyczaj wykorzystuje się je w połączeniu z innymi częściami, takimi jak koła zębate. Połączenie pasa i koła daje wyjątkowo wysoką wytrzymałość konstrukcji, która bierze się z dokładnego dopasowania kształtu obu elementów. Pasy zębate wykonuje się najczęściej z poliuretanu, do których używa się kord ze stali nierdzewnej. Pasy często pokrywane są dodatkowymi pokryciami, które sprawiają, że stają się one odporne na ścieranie oraz wysoką temperaturę.

Paski zębate – jakie są ich rodzaje?

Pasy zębate można podzielić ze względu na rodzaj posiadanych zębów.

Zazwyczaj znaleźć można pasy o następujących uzębieniach:

  • jednostronne, posiadające zęby z jednej strony,
  • obustronne, wyposażone w zęby z zewnątrz i od wewnątrz.

Kategorie pasów rozróżniać można także ze względu na budowę. Wyróżnia się zatem pasy bezkońcowe oraz pasy otwarte, które różnią się między sobą poszczególnymi właściwościami.

Warto zwrócić uwagę na pasy Flex, które są odmianą rodzaju bezkońcowego. Cechują się one możliwością bardzo szybkiej pracy przy dużych obciążeniach. Pasy produkowane są w wielu wymiarach: znaleźć można je w dowolnej długości i dowolnej szerokości. Różne modele tych produktów odznaczają się konkretnymi cechami, dlatego warto dopasowywać je bezpośrednio do własnych potrzeb oraz wymagań maszyny.

Do czego wykorzystywane są pasy zębate?

Pasy zębate stosowane są obecnie niemalże we wszystkich działach przemysłu. Znaleźć je można w maszynach ciężkiego przemysłu. Używane są także w motoryzacji, napędach przenośników taśmowych oraz rolkowych i wielu innych. W codziennym życiu pasy zębate znaleźć można na przykład w wentylatorach czy wiertarkach. Szerokie zastosowanie tych elementów świadczy o ich uniwersalności i przydatności. To niewielkie, lecz szczególnie istotne części wielu maszyn, dlatego warto wiedzieć jak najwięcej na temat ich działania oraz rodzajów.