Czym są monety bulionowe i dlaczego warto w nie zainwestować?

Czym są monety bulionowe i dlaczego warto w nie zainwestować?

O monetach bulionowych coraz częściej mówi się w kontekście inwestowania w złoto, jednak wykonywane są one również z innych metali szlachetnych. Choć mogą stanowić okaz kolekcjonerski, to najczęściej stają się one przedmiotem zainteresowania osób, które chcą zarobić na ich zakupie. Co warto wiedzieć o monetach bulionowych? Dlaczego okazują się opłacalną inwestycją?

Czym są monety bulionowe?

Monety bulionowe to nominały, które wykonane są z metalu szlachetnego – srebra bądź złota. Niegdyś największą popularnością cieszyły się złote monety bulionowe, dziś jednak inwestorzy coraz częściej lokują środki pieniężne także w srebrnych. Procentowa zawartość metalu szlachetnego wpływa bezpośrednio na wartość monety, jaką ta może osiągnąć na rynku. Warto mieć świadomość, że monety bulionowe produkowane są w celach handlowych i inwestycyjnych, natomiast nie mają większej wartości kolekcjonerskiej. Najczęściej pozbawione są nominału, gdyż to nie on wpływa na ich wartość rynkową. Niemniej jednak posiadają one kilka cech charakterystycznych, takich jak:

  • wybita waga,
  • oznaczenie kruszcu,
  • rok bicia monety,
  • oznaczenie próby kruszcu.

Osoby zajmujące się sprzedażą monet bulionowych każdorazowo powinny poinformować kupującego o specyfice konkretnego produktu.

Na czym polega inwestowanie w monety bulionowe i czy może być ono dochodowe?

Inwestowanie w monety bulionowe nie różni się zasadniczo od nabywania innych produktów inwestycyjnych. Kupuje się je w celu dalszej odsprzedaży po wyższej cenie, która pozwala osiągnąć zamierzoną stopę zwrotu. Decydując się na ten rodzaj inwestycji, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, jak ma to miejsce w przypadku inwestowania w monety kolekcjonerskie. W drugim przypadku musimy bowiem uważnie przyglądać się numizmatom, jakie nabywamy, aby móc na nich zarobić. Monety bulionowe można nabywać i sprzedawać za pomocą wyspecjalizowanych pośredników, na przykład poprzez stronę https://numimarket.pl/. Pozostaje pytanie, czy inwestowanie w tego rodzaju monety może być dochodowe? Otóż wiele zależy tutaj od oczekiwań inwestora oraz trafności podejmowanych przez niego decyzji. Inwestycja może generować wysokie zyski, jednak trzeba uważnie obserwować rynek i umieć dostosować się do ewentualnych zmian, jakie na nim zachodzą. Monety bulionowe to doskonały produkt inwestycyjny, wspomagający dywersyfikację całego portfela. Warto pomyśleć nad ich zakupem zwłaszcza w przypadku, gdy nasz portfel oparty jest w dużej mierze na aktywach generujących duże ryzyko.

Złote monety bulionowe - czy warto w nie inwestować?

Monety bulionowe – srebrne czy złote?

Inwestorzy często zastanawiają się, w jakich dokładnie monetach ulokować swój kapitał – srebrnych czy złotych? Zdecydowanie większą popularnością cieszą się monety bite ze złota. Inwestowanie w złoto od zawsze stanowi bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż kruszec ten odporny jest nawet na działanie inflacji. Stanowi dobre zabezpieczenie w niepewnej sytuacji gospodarczej oraz politycznej. Nic więc dziwnego, że inwestorzy najczęściej kupują złote monety bulionowe, aby później odsprzedać je z zyskiem. Zazwyczaj inwestycja ma charakter długoterminowy, pozwalając wygenerować zyski w dłuższej perspektywie czasowej. Nie oznacza to jednak, że zakup srebrnych monet bulionowych jest całkowicie pozbawiony sensu. Okazuje się, że całkiem niedawno, bo w 2015 roku, znacząco wzrósł na nie popyt. Co prawda były to czasy względnej prosperity, jednak w dalszym ciągu wielu inwestorów planuje zakup monet srebrnych. Wynika to między innymi z ich ceny – srebro jest tańsze od złota, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokie próby drugiego z wymienionych kruszców. Nie trzeba więc posiadać dużego kapitału na start, aby w ogóle móc rozpocząć proces inwestowania. Niemniej jednak, tak jak w przypadku każdego innego produktu, inwestor musi liczyć się z pewnym ryzykiem, jakie ponosi, nabywając monety bulionowe. Jest ono dużo niższe niż w przypadku inwestowania na przykład w akcje, dlatego monety bulionowe polecane są zwłaszcza tym inwestorom, którzy stronią od ryzyka, chcąc postawić na znacznie bezpieczniejsze aktywa.