Powietrze transportowe to takie, które jest zintegrowane w ramach danego procesu. W wielu gałęziach przemysłu surowce są ładowane i wyładowywane, a wyroby pośrednie oraz końcowe ulegają transportowi między maszynami i urządzeniami. Do transportu używa się powietrza sprężonego, które w tym wypadku nosi nazwę transportowego. Czym się wyróżnia powietrze transportowe?
Czym jest powietrze transportowe?
Powietrze transportowe jest niczym innym, jak powietrzem sprężonym, które jest stosowane w transporcie pneumatycznym i pochodzi z otoczenia. Wyróżnia się wyższym ciśnieniem, niż ciśnienie początkowe, a więc stanowi cenne źródło napędu w różnych procesach produkcji. Dzięki temu porywa cząsteczki, aby szybko i bezpiecznie przetransportować materiały drobnoziarniste. W efekcie przez system sprężonego powietrza i jego przewody rurowe przepływa struga sprężonego powietrza na całej zadanej odległości. Do zjawiska może dochodzić na skutek różnicy ciśnień w urządzeniach transportowych. Ciśnienie źródła powietrza znajduje się na początku instalacji, a rozdział surowca od transportowanego powietrza następuje na jej końcu.
Powietrze transportowe – gdzie się stosuje?
Powietrze transportowe dzięki swoim właściwościom posiada wiele zastosowań, w szczególności w przemyśle. Można spotkać je m.in. w procesach chłodzenia, malowaniu natryskowym, produkcji żywności, separacji środowiska, oczyszczaniu ścieków, natlenianiu wody oraz w klimatyzacji. Szczególny przykład zastosowań powietrza sprężonego to transport sypkich materiałów. Produkty odrywają się na skutek działania powietrza pod ciśnieniem od powierzchni transportowej i powstaje łożysko powietrzne. W trakcie procesu nie dochodzi jednak do efektu drgań ciernych oraz tarcia. Dlatego aerostatyczne łożyska powietrzne są tak chętnie wykorzystywane również w poruszaniu elementami, takimi jak maszyny pomiarowe. Służą również do transportu ciężkich ładunków. Tak wiele możliwości sprawia, że dystrybutor sprężonego powietrza BEKO TECHNOLOGIES cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród wielu Klientów.
Jakie są zalety stosowania powietrza transportowego?
Powietrze transportowe odgrywa bardzo dużą rolę w procesach codziennej produkcji. Zawarte w produktach i w otoczeniu zanieczyszczenia są przez sprężone powietrze skutecznie redukowane. Przesył produktów za pomocą powietrza transportowego odbywa się specjalnymi rurami, co z kolei redukuje możliwość ewentualnego pylenia lub rozsypania się substancji.