Czy warto założyć firmę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Czy warto założyć firmę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Coraz więcej Polaków decyduje się na założenie swojej firmy. Nie ma się co oszukiwać praca na etacie nie zawsze jest korzystna i czasami zarobki są naprawdę niskie. Warto jednak pamiętać, aby działalność gospodarcza miała określoną formę. Najwięcej osób zakłada spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i dziś zastanowimy się, czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – podstawowe informacje

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest to spółka, która posiada dany kapitał, ale i osobowość prawną. Zatem w relacjach handlowych z kontrahentami występuje samodzielnie. Warto wiedzieć, że np. w spółce cywilnej to wspólnicy zawierają umowy. Natomiast w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za owe umowy odpowiedzialna jest właśnie spółka z o.o. Może być ona założona przez jedną bądź więcej osób. Dotyczy to osób fizycznych, ale też osób prawnych, np. innych spółek. Jedną z najważniejszych zalet takiej spółki jest fakt, że rzeczywiście posiada ona ograniczoną odpowiedzialność wspólników spółki. Co również istotne, taką firmę możecie założyć poprzez zawarcie umowy spółki, choćby w formie aktu notarialnego. Można też zawrzeć umowę drogą elektroniczną, używając wzorca umowy. W kolejnym etapie trzeba pokryć kapitał zakładowy. Jego minimalna kwota wynosi 5 tys. zł i właśnie taką kwotą spółka będzie odpowiadać w razie problemów z rentownością. Jeżeli zastanawiacie się, czy rzeczywiście w Waszym przypadku taka opcja jest najbardziej korzystna, to warto udać się do biura rachunkowego. Pamiętajcie, że przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie, z tego też powodu zachęcamy do uzyskania informacji w OPTIMAX.PL odnośnie nowego prawa podatkowego.

Jak zarejestrować spółkę z o.o.?

Założenie spółki z o.o. jest niezwykle łatwe. Można zdecydować się na tradycyjną formę. W tym przypadku trzeba złożyć wniosek na urzędowym formularzu KRS-W3. Do formularza trzeba dołączyć dokumenty, które wymienione są w kodeksie spółek handlowych. Tutaj najważniejsza jest umowa spółki. Koszty zależą od tego, jaki jest Wasz kapitał zakładowy. Jeżeli Wasz kapitał zakładowy wynosi 5 tys. zł, to w takim przypadku taksa notarialna wyniesie ok. 160 zł. Możecie też założyć spółkę z o.o. drogą elektroniczną. Tutaj należy skorzystać z oficjalnej strony Ministerstwa Sprawiedliwości, a dokładnie portalu s-24.pl. Ten tryb rejestracji jest wygodny. Wystarczy tylko wypełnić umowę spółki oraz dokumenty, które najczęściej dołączone są do wpisu i można je znaleźć w systemie s-24.pl. Takie rozwiązanie jest także tańsze i oczywiście Wasz wniosek zostanie szybciej rozpatrzony, najczęściej w ciągu jednego dnia.

Największe zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Największą zaletą takiej spółki jest fakt, że występuje ograniczona odpowiedzialność wspólników. Nie będziecie więc swoim majątkiem prywatnym odpowiadać za zobowiązania spółki. Zasadniczo Wasza odpowiedzialność zaczyna się i kończy na wysokości wniesionego wkładu. Kolejną zaletą jest fakt, że spółka z o.o. jest stosunkowo elastyczną formą prawną, a to oznacza, że może być wykorzystana zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i struktury, która obejmuje więcej podmiotów. Istotną zaletą jest także to, że każdy wspólnik może ponosić koszty, a więc próg wejścia dostosowany do swojego zaangażowania. Uproszczona procedura jest kolejną zaletą, podobnie jak niskie koszty założenia. Biorąc pod uwagę fakt, że spółka jest osobą prawną, może ona nabywać prawa, a więc choćby zaciągać zobowiązania, pozywać, kupować nieruchomości. Aby założyć firmę trzeba też posiadać rachunek bankowy oraz wpisać członków zarządu i wspólników do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Należy zdawać sobie sprawę, że mając spółkę z o.o. trzeba prowadzić pełną księgowość i corocznie składać sprawozdania finansowe.
Zwolnienie z ZUS firmy

Warto zastanowić się nad założeniem własnej działalności, tym bardziej że można tutaj skorzystać z ulgi na start. Jest to zwolnienie z ZUS i z takiego zwolnienia możecie korzystać przez 6 miesięcy od daty założenia firmy. Nie musicie opłacać żadnych składek na rzecz ZUS, natomiast nadal należy płacić składki zdrowotne.