Czy opiekunki osób starszych w Niemczech są poszukiwane?

Czy opiekunki osób starszych w Niemczech są poszukiwane?

Nie da się ukryć, że obecnie każdy z nas poszukuje stałej i co najważniejsze także i dobrze płatnej pracy. Okazuje się, że niestety, w naszym kraju takie możliwości są nieco ograniczone. Głównie wynika to z faktu, że znajdujemy się w dość niekorzystnej sytuacji ekonomiczno- gospodarczej, a wiele dotychczasowisk stanowisk pracy po prostu już więcej nie istnieje. Niemniej jednak wiele osób decyduje się na zmianę dotychczasowego zawodu i wykazuje coraz to większe zainteresowanie pracą w branży opieki nad osobami starszymi. Jednak wiele z nich nie zamierza – oczywiście po uprzednim zdobyciu doświadczenia – pozostawać w Polsce. Głównie wynika to z faktu, że ta branża w naszym kraju nie może pochwalić się wyjątkowo wysokimi zarobkami. Wobec tego, czy opiekunki nad osobami starszymi są poszukiwane także w kraju naszego zachodniego sąsiada i łatwo mogą ubiegać się tam o zatrudnienie?

Niemiecka branża opieki nad osobami starszymi i kadrowy kryzys

Na samym początku warto wspomnieć, że niemiecka branża opieki osób starszych od wielu już lat zmaga się z dość poważnym kryzysem kadrowym. Można powiedzieć, że osób starszych, które wymagają stałej opieki lub nawet tylko wsparcia w codziennych czynnościach stale przybywa, co jest procesem całkowicie naturalnym, jednak osób chętnych do pracy w tej branży stale ubywa. Nic więc dziwnego, że niemieccy pracodawcy zostali zmuszeni do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, a co za tym idzie otworzyli oni swoje drzwi na pracownikow zza granicy – w tym głównie z Polski. Wiedzą oni doskonale, że w obliczu niskich zarobków doświadczona kadra specjalistów z Polski bardzo chętnie będzie skłonna do tego, by przyjąć od nich niesamowitą ofertę, która jednocześnie pozwala im na osiąganie wysokich zarobków. Co więcej, niemieccy pracodawcy znacznie obniżyli także i swoje wymagania, a obecnie opiekunki i opiekunowie podejmujący pracę w Niemczech nie muszą nawet wykazywać się znajomością lokalnego języka.

Czy opiekunka z Polski szybko znajdzie zatrudnienie w Niemczech?

Okazuje się, że ogłoszeń o pracę, w których poszukiwane są opiekunki osób starszych niemcy wcale nie brakuje. Niemieccy pracodawcy bardzo chętnie angażują do obowiązków pracowników z Polski. Można nawet śmiało w tym momencie wskazać, że dla przeciętnej opiekunki lub opiekuna z naszego kraju uzyskanie zatrudnienia w tej branży, w kraju naszego zachodniego sąsiada będzie wyjątkowo proste. Niemniej jednak brak znajomości lokalnego języka musi zostać sprawnie “zamaskowany” długim doświadczeniem.