Prawnicy kojarzą Ci się tylko z wielkimi, medialnymi procesami? A może sprawami karnymi, które oglądasz w filmach i serialach? Morderstwa, przemyt narkotyków, szantaż… Prawnicy zajmują się nie tylko sprawami karnymi. Część z nich specjalizuje się w obsłudze prawnej dla firm. I mowa tu nie tylko o dużych przedsiębiorstwach i korporacjach. Czym jest obsługa prawna dla firm i kiedy może okazać się przydatna?
Kto może zgłosić się do prawnika?
Do prawnika mogą zgłosić się nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne. Takie osoby zwykle decydują się na obsługę prawną w skomplikowanych sytuacjach życiowych – np. w przypadku rozwodu, walki o alimenty czy z zamiarem sporządzenia intercyzy. W przypadku osób fizycznych kontakt z prawnikiem zazwyczaj ma charakter incydentalny – osoby te potrzebują wsparcia prawnika w jednej, konkretnej sprawie.
Stała obsługa prawna dla firm – dlaczego warto?
Stała obsługa prawna z kolei to usługa skierowana głównie do przedsiębiorców. Korzystają z niej zwykle firmy, które nie zatrudniają u siebie na stałe prawników (np. na kontrakt czy umowę o pracę), ale cyklicznie potrzebują wsparcia prawnego. Wiele małych firm, które dopiero się rozwijają, nie jest w stanie finansowo pozwolić sobie na zatrudnienie prawnika, ale często posiada współpracowników zewnętrznych (np. grafików, copywriterów, redaktorów, tłumaczy), którzy wykonują pracę na umowę o dzieło czy zlecenie.
W takim przypadku stała obsługa prawna, dostępna przykładowo na https://lexsecure.pl/premium, jest szczególnie pomocna, ponieważ prawnicy mogą zająć się przygotowywaniem wzorów umów dla takich współpracowników oraz na bieżąco informować przedsiębiorcę o zmieniających się przepisach – np. o przepisie, na mocy którego firma musi w ciągu 7 dni zgłosić pracowników i współpracowników do ZUS.
Mała firma, czyli jaka?
Nie każdy wie, że określenie „mała firma” jest w rzeczywistości bardzo pojemne. Warto mieć świadomość, że istnieje coś takiego jak kryteria MŚP. Pozwalają one zakwalifikować daną firmę jako:
- średnie przedsiębiorstwo,
- małe przedsiębiorstwo,
- mikroprzedsiębiorstwo.
Kryteria MŚP odnoszą się nie tylko do ilości zatrudnianych przez przedsiębiorstwo osób, ale także do obrotu firmy.
Status MŚP firmy warto znać szczególnie w przypadku, kiedy planujesz starać się o dotację unijną dla przedsiębiorstwa. Niezależnie jednak od rozmiaru firmy, obsługa prawna pozwala zmniejszać czas reakcji w przypadku kryzysów w przedsiębiorstwie oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Jednoosobowa działalność gospodarcza a obsługa prawna dla firm
Z obsługi prawnej mogą skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Wsparcie prawnika przyda im się m.in. przy zakładaniu JDG, ewentualnych zwolnieniach lekarskich czy negocjowaniu umów outsourcingowych.