Coworking odpowiedzią na droższe powierzchnię biurowe?

Coworking odpowiedzią na droższe powierzchnię biurowe?

Przestrzenie coworkingowe są obecne na polskim rynku nieruchomości od wielu lat, jednak swoją popularność zwiększyły głównie w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach. Powstają zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i poprzez adaptację domów jednorodzinnych, kamienic czy powierzchni poprzemysłowych.

Koszty najmu szybują w górę. Rosnące koszty budowy nowych powierzchni, jak również ich wykończenie, powodują presję na wzrost czynszu. By zachęcić potencjalnych najmujących właściciele obiektów biurowych często dostosowują skonkretyzowany pakiet zachęt. Statystyki wykazują, że w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano znaczny wzrost odebranych nowo wybudowanych inwestycji biurowych. Odbiór nowych obiektów nie przekłada się jednak na ilość rozpoczynanych budów. A to grozi niedoborem dobrych jakościowo nieruchomości biurowych, przede wszystkim w stolicy kraju.

Coworking drogą dla mniejszych przedsiębiorców?

Czym jest coworking i do kogo zostaje skierowany? Pokrótce to wynajmowanie biurka do pracy, zazwyczaj w otwartej i współdzielonej przestrzeni. To oferta, z której najczęściej korzystają freelancerzy i mikroprzedsiębiorstwa. Wydaje się, że to idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują dużej i często drogiej w wynajęciu, przestrzeni do pracy. Dobrze zorganizowane przestrzenie coworkingowe oferują znacznie więcej niż biurko do pracy. Decydując się na taką ofertę można liczyć na mniejsze koszty, nie tylko w związku z przestrzenią najmu, ale i zmniejszeniem
płatności za Internet, media czy wyposażenie. Coworking to nie tylko biurko… Dodatkową opcją jest często wspólna przestrzeń socjalna, możliwość korzystania z sali konferencyjnej czy obsługa recepcji z wysyłką poczty.

Za coworkingiem przemawia także aspekt społeczny, choć nie dla każdego jest on istotny. W wielu przypadkach pracę można wykonywać w domu, jednak codzienny kontakt z ludźmi, choć często wykonującymi pracę w innych branżach, dla wielu jest aspektem ważnym. Daje możliwość wymiany poglądów, inspiracji, nawiązywania kontaktów. To także forma oddzielenia życia prywatnego od zawodowego.

Lokalizacja, wciąż ważna w dzisiejszym biznesie

Choć wiele aspektów biznesowych można przenieść do sieci, dobra lokalizacja w dalszym ciągu jest ważnym kryterium branym pod uwagę przy poszukiwaniu przestrzeni biurowej. Najwięcej ofert przestrzeni coworkingowej oferują duże ośrodki miejskie. Nieruchomości w centrum miasta bądź w dobrze skomunikowanych dzielnicach, nie mają problemów ze znalezieniem najemców.

Czy to rozwiązanie dla każdego?

Wśród wielu zalet znaleźć można również minusy pracy w przestrzeni coworkingowej. To przede wszystkim ograniczona prywatność, związana z pracą w gronie obcych osób, możliwe problemy z koncentracją, związane z rozmowami osób trzecich. Nie wszystkie lokalizacje dają również możliwość pracy 24 godziny na dobę. Jeśli przeanalizowałeś wszelkie „za” i „przeciw” sprawdź powierzchnie biurowe w Investmap.


zdjęcie w tle: Jakub Zazula, investmap.pl