Corporate wellness – metoda na satysfakcję z pracy

Corporate wellness – metoda na satysfakcję z pracy

W ostatnim czasie wiele polskich firm, zwłaszcza korporacji, zaczęło zwracać większą niż do tej pory uwagę na potrzeby swoich pracowników, ich motywację, zaangażowanie i satysfakcję z pracy.

To trend, który przyszedł do nas z zagranicy, gdzie od dawna praktykuje się corporate wellness, filozofię biznesową polegającą na dbaniu o przedsiębiorstwo jak o żywy organizm. Ma to mnóstwo sensu – w końcu sercem każdej firmy jest jej załoga.

O co chodzi w corporate wellness?

Corporate wellness oznacza specyficzne podejście do traktowania pracowników, polegające na pielęgnacji ich zdrowia fizycznego i psychicznego poprzez optymalną poprawę atmosfery i warunków panujących w ich środowisku pracy. Na takie podejście składa się szereg różnorodnych działań. W pierwszej kolejności konieczne jest zaaranżowanie biurowej przestrzeni zgodnie z zasadami ergonomii zapewniającymi niezbędną wygodę i komfort w czasie wypełniania zawodowych obowiązków. Następny krok to organizacja warsztatów zdrowotnych, na przykład szkoleń z dietetyki czy kursów radzenia sobie ze stresem, które pozwolą pracownikom we własnym zakresie zadbać o swoje samopoczucie i efektywność w pracy. Świetnym pomysłem może być też zaoferowanie wszystkim osobom zatrudnionym w firmie możliwości korzystania z bezpłatnego cateringu dietetycznego i masaży biurowych wykonywanych przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Firmy wdrażające corporate wellness chętnie inwestują ponadto w wyjazdy integracyjne, sprzyjające zacieśnianiu więzi między pracownikami. Jedną z takich firm jest Wellbeingpolska.pl.

Co daje corporate wellness?

Corporate wellness podnosi morale pracowników, sprawia, że czują się ważni i doceniani, w efekcie stają bardziej zmotywowani i zaangażowani w swoją pracę, czerpią też z niej większą satysfakcję. Dzięki temu, że łączy ich emocjonalna więź z firmą, utożsamiają jej sukcesy z własnymi sukcesami i pracują na nie o wiele ciężej niż zwykli etatowi pracownicy, o których satysfakcję z wykonywanej pracy nikt nie dba. Taka harmonia przynosi wymierne korzyści w postaci większej wydajności i wyższych zysków, ale też sprawia po prostu, że wszyscy są szczęśliwsi – i sama firma, i jej pracownicy.