Choć węgiel jest krytykowany przez wielu obrońców środowiska, cały czas stanowi nie tylko podstawowe paliwo do pieców w domach jednorodzinnych, ale także główny składnik miksu energetycznego większości państw na świecie. Czy konieczne jest natychmiastowe rezygnowanie z tego paliwa stałego? A może węgiel nie musi być aż tak zły – na przykład w postaci ekogroszku?
Czy palenie ekogroszkiem jest takie złe?
Krytyka ekologów dotyka najczęściej węgla jako całej kategorii paliw stałych. W praktyce jednak można wyróżnić różne rodzaje tego surowca. Ekogroszek charakteryzuje się znacznie większą czystością od standardowego węgla, a dodatkowo jest jeszcze oczyszczany i przesiewany, dzięki czemu nie stanowi praktycznie żadnego niebezpieczeństwa dla środowiska. Potwierdzają to wyśrubowane normy, na przykład dotyczące zawartości siarki, które muszą być spełnione.
Na uwagę zasługuje także wysoka kaloryczność węgla przy małej zawartości popiołu. Ten ostatni również ma istotny wpływ na środowisku – składowany jest na wysypiskach. Wysokiej jakości ekogroszek okazuje się doskonałym sposobem na ogrzanie domów jednorodzinnych czy większych budynków. Jest nie tylko ekologiczny (w porównaniu do innych paliw spalanych w kotłach), ale również wydajny i ekonomiczny.
Substytut innych paliw – czy ekogroszek działa w kotłach na pellet lub drewno?
Ceny ekogroszku są nieco wyższe, niż standardowego węgla. Także drewno czy pellet wydaje się propozycją znacznie tańszą. Jest to jednak tylko pozorna oszczędność – kluczem jest wartość opałowa oraz niska zawartość toksycznych substancji. Ekogroszek workowany pozwala uzyskać więcej ciepła niż porównywalna ilość drewna.
Do spalania ekogroszku najlepiej sprawdzają się wysokiej jakości kotły przeznaczone na to właśnie paliwo. Posiadają one często podajnik, który znacząco ułatwia pracę. Duża wartość opałowa powoduje, że zbiornik wystarczy napełnić raz na tydzień (w czasie dużych mrozów), a nawet raz na miesiąc w okresie przejściowym (wiosenno-letnim).
Ekogroszek luzem czy workowany?
Ceny ekogroszku uzależnione są również od formy, w jakiej jest on dostępny. Pod tym względem wyróżnić można węgiel przewożony luzem, który trzeba przenosić z pomocą szufli i taczki, oraz workowany, przywożony na paletach. Zalecamy wybrać ten drugi sposób dowozu ekogroszku. Dlaczego?
- Różnica w cenie nie jest istotna. Niektórzy sprzedawcy oferują nawet obie opcje w tej samej cenie.
- Worki są znacznie wygodniejsze – przeniesienie kilku 20 kg worków nie zajmie wiele czasu, natomiast przesypanie podobnej ilości szuflą wymaga znacznie więcej wysiłku.
- Ekogroszek workowany jest znacznie czystszy – zarówno w miejscu przechowywania, jak i w czasie noszenia.
- Węgiel przechowywany luzem może ulegać wietrzeniu. Przy dużej wilgoci z kolei będzie mókł, co negatywnie wpłynie na proces spalania. Z kolei worki posiadają specjalne perforacje, które zapewniają optymalny przepływ powietrza, a jednocześnie uniemożliwiają zmoknięcie paliwa, gdy stoi na wolnym powietrzu.
- Wygodną paletę, zawierającą około tony węgla, łatwo ustawisz w dowolnym miejscu podwórka z pomocą wózka widłowego (można o to poprosić także kierowcę dowożącego towar). W ciągu kilku minut całe zakupione paliwo znajdzie się w docelowym miejscu.
Zakup węgla w workach z pewnością zapewni mnóstwo wygody, ale również zapewni optymalne warunki przechowywania paliwa. Natomiast ekogroszek to najlepszy dostępny wybór zarówno pod względem opłacalności, jak i ochrony środowiska.