Masz dużą firmę i swoje usługi zaoferowała ci agencja pracy? Oferta zapewne brzmi kusząco, ale nie planujesz obecnie żadnych rekrutacji? Zdziwisz się, ale biura pośrednictwa zajmują się również innymi usługami. Pomogą nie tylko w pozyskaniu pracowników, ale też w przeprowadzeniu redukcji etatów. Co jeszcze może zrobić dla ciebie agencja pracy?
Biura pomagające w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników zyskują w Polsce na popularności. Zwracają się do nich głównie przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudnić osoby z zagranicy. Jednak warto uważnie przejrzeć zakres działań agencji, ponieważ bywa pomocna w wielu innych zadaniach. Zaglądamy do oferty najlepszych agencji pracy w Polsce.
Jak działa agencja pracy?
Działanie agencji pośrednictwa pracy opiera się głównie na rekrutowaniu pracowników dla firm. W celu ich znalezienia firma musi posiadać szeroką bazę specjalistów lub pozyskiwać nowe osoby za pomocą ogłoszeń w internecie. Aby obie strony były zadowolone ze współpracy, ważne jest odpowiednie trafienie w wymagania zarówno pracownika, jak i pracodawcy.
Agencje zajmujące się rekrutowaniem osób z zagranicy zazwyczaj współpracują z podobnymi firmami działającymi na terenie konkretnych krajów. Nie mają ułatwionego zadania, ponieważ po stronie biura w Polsce stoi uzyskanie dla pracownika pozwolenia na pracę. Czasem stanowi to żmudny proces, chociaż obecnie osobom z Ukrainy urzędy starają się iść na rękę. Postanowiliśmy prześwietlić ofertę przykładowego biura pośrednictwa. Na pierwszy ogień poszła działająca w Polsce od 18 lat agencja pracy Kono.
Co oferuje biuro pośrednictwa pracy poza rekrutacją?
Doświadczenie pozwala właścicielom na podejmowanie trudniejszych zleceń m.in. headhuntingu, czyli pozyskiwania pracowników obecnie nieszukających zatrudnienia. Tę metodę wykorzystuje się podczas rekrutacji na specjalistyczne, wysokopłatne stanowiska.
Ciekawe rozwiązanie to także leasing pracowniczy. Oznacza wypożyczenie pracownika z innej firmy do wykonania określonego projektu czy zadania. Agencja kontaktuje ze sobą przedsiębiorców i pomaga w ustaleniu korzystnych zasad współpracy dla obu stron.
Najmniej znaną, a nieraz potrzebną usługą, jest outplacement pracowniczy. Pozwala na przeprowadzenie redukcji etatów w możliwie najkorzystniejszy sposób nie tylko dla pracodawcy, ale również pracowników. System łagodnych zwolnień opiera się na zapewnieniu pomocy w znalezieniu nowej pracy lub kursów doszkalających zwolnionym osobom.
Dlaczego warto go wypróbować? Nasz rynek pracy staje się rynkiem pracownika, dlatego należy dbać o wizerunek firmy jako pracodawcy. Nagłe zwolnienia w nieprzyjemnej atmosferze mogą skutkować negatywnymi opiniami w internecie, a nawet pozwami sądowymi. Przy szeroko zakrojonej redukcji etatów ryzyko rośnie.
Agencje pośrednictwa pracy w Polsce – na co zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy?
Nieprofesjonalnym agencjom, które nie mogą pochwalić się wielką bazą kontaktów, zależy na podpisaniu jak największej ilości umów w krótkim czasie. Warto zachować rozsądek i nie decydować się na współpracę bez sprawdzenia oferty innych pośredników czy opinii na temat firmy. Czego w nich szukać?
Dużym plusem jest długoletnie doświadczenie i szeroki zakres usług. Podczas rozmowy wstępnej dowiedz się, jak będzie wyglądał każdy etap poszukiwań fachowców. Dokładnie określ swoje oczekiwania oraz zapytaj o przewidywane rozwiązanie w razie ich niespełniania przez zaproponowanych pracowników. Najlepiej wybrać agencję, która wyręczy cię we wszystkich formalnościach, taką jak KONO.jobs.