3 mity dotyczące cegły we wnętrzu

3 mity dotyczące cegły we wnętrzu

Cegła dekoracyjna to materiał, który coraz częściej „zapraszamy” do domów i mieszkań. Co ciekawe, mimo, że zainteresowanie cegiełkami przez inwestorów – zwłaszcza tymi prawdziwymi – stale rośnie, to nadal na ich temat krąży wiele mitów. W poniższym artykule spróbujemy obalić przynamniej kilka z nich!

Cegła zawsze przytłacza i/lub optycznie pomniejsza pomieszczenie – FAŁSZ

Cegła ozdobna jest surowcem, z którym należy obchodzić się ostrożnie. Wszystko dlatego, że ma dość surowy charakter i sama w sobie potrafi być elementem mocno dominującym w aranżacji. Jeśli jednak wykończenie wnętrza poprzedzi „jakiś” plan aranżacyjny: czy to profesjonalny projekt wykonany przez architekta, czy też projekt własny bazujący na inspiracjach w sieci (skonsultowany z osobami z najbliższego otoczenia), to w każdym wypadku jesteś daleki od przytłoczenia i optycznego pomniejszenia pokoju. Jest naprawdę wiele sposobów na to, aby właściwie wprowadzić płytki cegiełki do swojego wnętrza – zarówno tego dużego, jak i małego. Kto powiedział, że cegła we wnętrzu musi pokrywać całą ścianę (od góry do dołu), a może nawet dwie?

Cegła nadaje się tylko do stylu industrialnego i loftowego – FAŁSZ

Wspomnieliśmy już, że cechą charakterystyczną cegły jest surowość, a przez to mocny charakter. Z tego też względu doskonale wpisuje się w stylistykę industrialną czy loftową. W otoczeniu drewna, betonu i metalu prezentuje się wspaniale! Nie można jednak powiedzieć, że cegła ozdobna odnajduje się tylko w tych nurtach. Liczne projekty i realizacje wnętrzarskie potwierdzają, że jest dla niej miejsce także w stylu skandynawskim, rustykalnym, naturalnym, retro, a nawet nowoczesnym. Zwróćmy uwagę, że obecnie cegła dekoracyjna dostępna jest w wielu kolorach – nie tylko klasycznym czerwonym, ale i pomarańczowym, żółtym, kremowym czy brązowym. Dodajmy do tego możliwość pomalowania cegiełek lub kupienia gotowych produktów w odcieniach takich jak: biały, szary, antracytowy czy czarny. To otwiera drogę do tworzenia wielu ciekawych aranżacji.

Cegła to nie najlepsze rozwiązanie do kuchni czy łazienki – FAŁSZ

Wiele osób ma wątpliwości co do zastosowania cegiełek dekoracyjnych w kuchni czy łazience. Jak nietrudno się domyślić, wynika to z obawy przed tym, jak materiał zachowa się w obecności wody, tłuszczu, środków higienicznych czy preparatów myjących. Czy jest się jednak czego obawiać, skoro na portalach wnętrzarskich, w katalogach czy rozmaitych magazynach, nadal spotykamy się z tego typu propozycjami? Jeśli taka forma wykończenia ścian nie byłaby praktyczna, odchodzilibyśmy od niej – jednak wcale tak nie jest. Wszystko dlatego, że aktualnie na rynku mamy specjalistyczne środki impregnujące, które tworzą na ceglanej powierzchni warstwę zabezpieczającą – stanowi ona ochronę przed wieloma czynnikami (m.in. przed wilgocią, tłuszczem, a nawet przywieraniem brudu). Użycie impregnatu do cegły lub klinkieru to również gwarancja zachowania estetycznego wyglądu cegiełek przez wiele lat. Czy już rozumiesz, skąd w nas ta pewność, jeśli chodzi o zastosowanie cegiełek w łazience czy kuchni?