Kaszmir (materiał) – definicja, właściwości, zastosowanie

Kaszmir – definicja, właściwości, zastosowanie

Kaszmir to dosyć wyjątkowy rodzaj tkaniny, który cechuje się niebywałą wręcz puszystością. O kaszmirze mówi się, że jest najszlachetniejszą i najdroższą tkaniną na całym świecie, a wszelka odzież wykonana choćby z dodatkiem kaszmiru, uchodzi za objaw luksusu i dobrobytu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co to jest kaszmir, z jakich zwierząt się go pozyskuje oraz jakie ma właściwości i zastosowanie.

Czym jest kaszmir?

Kaszmir czy też wełna kaszmirska (ang. Cashmere wool) to rodzaj naturalnego włókna, pozyskiwanego z kóz kaszmirskich, hodowanych na terenie Azji. Kaszmir cechuje się dużą puszystością, co ma związek z ultra-cienkimi włóknami, których grubość nie przekracza 18 mikrometrów (0,018 mm). Dla porównania grubość ludzkiego włosa to ok. 0,14 mm.

Proces pozyskiwania włókien kaszmirowych przebiega w całości ręcznie i jest to dosyć skomplikowanie zadanie. To w połączeniu z ekstremalnie trudną hodowlą kóz kaszmirskich, przekłada się na wysokie ceny tego naturalnego surowca – kaszmir to najdroższa wełna na świecie!

Skąd pozyskuje się kaszmir?

Włókna kaszmirowe w pełni ręcznie pozyskuje się z kóz kaszmirskich. Jest to specjalna odmiana kóz, które hoduje się głównie na terenie Chin, Mongolii, Afganistanu, Turcji i Iranu. W 1994 roku Chiny oszacowały liczbę kóz kaszmirskich wykorzystywanych do pozyskiwania włókien na blisko 123 miliony sztuk. Tym samy to właśnie państwo środka zajmuje I miejsce w rankingu producentów włókien kaszmirowych.

Ciekawostką jest fakt, że słowo “kaszmir” pochodzi od indyjskiego regionu znajdującego się u podnóża Himalajów i co ważne, ma ono bardzo bogatą historię. Jak pokazały badania, kaszmir znany i stosowany był już przez starożytnych Rzymian i oczywiście już wtedy omawiany typ włókna uchodził za niebywały luksus.

Produkcja kaszmiru

Proces pozyskiwania kaszmiru rozpoczyna się co roku w okresie wiosennym. To właśnie wtedy następuje strzyżenie kóz, które gotowe są do zrzucenia zimowej warstwy wełny. Przeważnie etap ten rozpoczyna się w marcu i może trwać aż do maja. Od momentu strzyżenia, do uzyskania gotowego włókna, mogą minąć nawet 2 tygodnie. Wtedy też wyczesuje się włókna i oddziela włosie od puchu.

Istnieje nawet specjalna odmiana włókien kaszmirowych, pozyskiwanych z młodych kóz kaszmirskich, która zyskała nawet swoją nazwę “baby cashmere” (tłum. “dziecięcy kaszmir”). Z opinii producentów wynika, że włókna te są bardziej przyjemne w dotyku, w porównaniu do włókien pozyskiwanych z dorosłych zwierząt.

Najważniejsze z tego wszystkiego jest to, że proces produkcji kaszmiru jest w całości przeprowadzany ręcznie i tradycyjnymi sposobami. To oczywiście ma swoje odzwierciedlenie w cenach tego materiału. Za kilogram kaszmiru trzeba zapłacić 110–170 USD (450–700 zł/kg).

Szacuje się, że z jednej kozy można pozyskać do 150 g włókna kaszmirowego w ciągu roku. Czyste włókna kaszmirowe mogą być barwione na różne kolory i wykorzystywane do produkcji odzieży. W przypadku kaszmiru niefarbowanego, jego kolor zależy od odmiany kóz  – może być biały, szary lub brązowy.

Właściwości kaszmiru

Włókna kaszmiru wyróżniają się przede wszystkim niewielką średnicą – poniżej 18 mikrometrów. Tak drobne włosie jest w stanie zapewnić bardzo puszty, lekki i zarazem delikatny materiał. Kolejną cechą kaszmiru są jego właściwości termoizolacyjne – jest 10-krotnie cieplejszy niż owcza wełna. Ubrania wykonane z kaszmiru nabierają właściwości higroskopijnych, co oznacza, że pochłaniają wilgoć z otoczenia. Ponadto kaszmir jest włóknem hipoalergicznym, gdyż w swoim składzie nie zawiera lanoliny, którą znajdziemy chociażby w owczej wełnie.

Podsumowując, kaszmir to włókno które:

  • ma świetne właściwości termoizolacyjne;
  • jest lekkie, puszyste i delikatne,
  • pochłania wilgoć z otoczenia,
  • nie podrażnia skóry,
  • nie uczula,
  • ma właściwości antybakteryjne.

Zastosowanie kaszmiru

Kaszmir znalazł bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym, ale nie tylko. Z włókien kaszmirowych wykonuje się m.in.:

  • Odzież: Kaszmir jest popularny jako materiał do produkcji wysokiej jakości odzieży, takiej jak swetry, szaliki, kurtki i płaszcze. Jest idealnym wyborem na zimowe i jesienne ubrania, ponieważ zapewnia ciepło i izolację termiczną.
  • Dodatki: Szaliki, czapki, rękawiczki i inne dodatki wykonane z kaszmiru to idealne akcesoria do zimowej garderoby. Są miękkie, ciepłe i bardzo przyjemne w dotyku.
  • Pościel: Pościel z kaszmiru to luksusowy wybór dla osób, które szukają wysokiej jakości i komfortu w czasie snu. Jest ona miękka i przyjemna w dotyku, a jednocześnie zapewnia ciepło i izolację termiczną.
  • Meble: Kaszmir można wykorzystać jako materiał obiciowy do mebli, takich jak fotele i sofy. Dzięki swojej miękkości i delikatności, kaszmir nadaje meblom elegancki i luksusowy wygląd.
  • Akcesoria domowe: Kaszmirowe koce i poduszki to doskonały wybór dla osób, które szukają wygodnych i miękkich akcesoriów do domu. Kaszmir zapewnia ciepło i komfort, a jednocześnie nadaje pomieszczeniom elegancki wygląd.

Najczęściej są to tkaniny zawierające pewną domieszkę kaszmiru, np. 20%. Trzeba liczyć się z tym, że ubrania wyprodukowane w całości z włókien kaszmirowych są niezwykle drogie, a zatem aby zapewnić klientom dostęp do unikalnych cech tego surowca, do produkcji ubrań wykorzystuje się włókna mieszane tylko z pewną domieszką kaszmiru.


Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze