Kto wynalazł żarówkę? Kim był wynalazca żarówki?

Kto wynalazł żarówkę? Kim był wynalazca żarówki?

Historia

Nowoczesne oświetlenie typu LED ma się nijak do starodawnych żarówek (lamp żarowych). Niemniej jednak poczciwe i starodawne żarówki mają szereg zalet i nadal pozostają w użyciu, głównie przez starszych domowników. Zwykła, żarnikowa żarówka wydaje się reliktem przeszłości, bez większej nadziei na ponowne opanowanie rynku konsumenckiego. A czy zastanawialiście się, kto wynalazł żarówkę i kim był wynalazca żarówki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w dzisiejszym artykule.

Kto wynalazł żarówkę?

Powstanie prototypu żarówki ciężko przypisać do konkretnej osoby, ponieważ takich eksperymentów z żarzącymi się drucikami w zamkniętej bańce przeprowadzano bardzo wiele. Najczęściej jednak jako wynalazcę żarówki przedstawia się Thomasa Edisona. To właśnie on w 1879 roku opatentował pierwszą żarówkę, której żarnikiem były zwęglone pędy bambusa. Nie był to nowy wynalazek, a jedynie zmodernizowana wersja żarówki Josepha Wilsona Swana.

Pomimo, że wynalezienie żarówki przypisuje się Edisonowi, to właśnie Joseph Wilson Swan w 1878 roku zasłynął z produkcji czegoś na wzór znanej nam żarówki. Umieścił on tani żarnik wykonany ze zwęglonego papieru wewnątrz szczelnej bańki, który po podłączeniu do generatora, zaczynał świecić. Niestety olbrzymią wadą tego projektu była jego trwałość. Żarnik przepalał się bardzo szybko (po ok. pół godziny), co nie dawało nadziei na jakiekolwiek domowe czy komercyjne zastosowanie owej żarówki.

Kim był Thomas Alva Edison?

Thomas Alva Edison urodził się 11 lutego 1847 w Stanach Zjednoczonych. Był amerykańskim wynalazcą i przedsiębiorcą. Na przestrzeni swojego życia zgłosił ponad 1000 patentów. To jemu przypisuje się takie wynalazki jak:

  • udoskonalenie telefonu Bella przy pomocy cewki indukcyjnej i mikrofonu węglowego;
  • fonograf;
  • oscyloskop;
  • betoniarka;
  • chłodziarka;
  • dyktafon;
  • krzesło elektryczne;
  • odkrycie emisji termoelektronowej;
  • akumulator zasadowy niklowo-żelazowy.

Oczywiście najbardziej rozpoznawalnym wynalazkiem była żarówka.

Pierwsza żarówka na świecie

Pierwsza opatentowana żarówka na świecie, składała się z platynowego drucika, który pod wpływem prądu elektrycznego zaczął się żarzyć. Niestety platynowy drucik pod wpływem ciepła zaczynał szybko mięknąć i topić się. Później Joseph Wilson Swan zastąpił drucik platynowi włóknem węglowym, który potrafił świecić się przez ponad 13 godzin. W pełni praktyczną żarówkę udało się stworzyć w laboratorium w Menlo Park pod kierownictwem Thomasa A. Edisona. Jako żarnik zastosowano w niej zwęglone włókna bambusowe, a całość zamknięto w próżniowej bańce, osiągając czas świecenia wynoszący ponad 100 godzin.

Ciekawostką jest to, że Edison wykorzystał do testowania włókien ponad 1600 różnych materiałów, których łączny koszt szacuje się na 100 tysięcy dolarów.

Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze