Osoby będące przedsiębiorcami pewnie zastanawiają się nad tym jak dbać o finanse w swoich firmach, jak je poprawić, zabezpieczyć itp. Nic dziwnego, przecież finanse są fundamentem każdej firmy, nie tylko tych dużych, ale również tych najmniejszych. W tym poradniku dowiesz się nieco więcej na temat dbania o finanse w swojej firmie. Przeczytaj go już dzisiaj!
Finanse firmowe – co warto wiedzieć na ten temat
Na początku warto zastanowić się, ile trzeba wiedzieć na temat kondycji finansowej swojej firmy. Okazuje się, że można w prosty sposób sprawdzić, ile się wie na dany temat. Wystarczy, że odpowiesz sobie sam na kilka pytań, które znajdziesz poniżej.
- Zastanów się, czy regularnie przeglądasz wszystkie wyniki finansowe swojej firmy. Oprócz nich zastanów się również nad wskaźnikami finansowymi swojego przedsiębiorstwa.
- Pomyśl, czy twoja firma ma odpowiednio zabezpieczone finanse, oraz zdrowe przepływy pieniężne.
- Czy analizowałeś kiedyś plany, a także prognozy finansowe?
- Czy swoje decyzje finansowe opierałeś na rachunku ekonomicznym, czy może po prostu na przeczuciach?
- Pomyśl, czy po pokryciu wszystkich wymaganych kosztów, zysk Twojego przedsiębiorstwa jest wystarczający, a jego rentowność dorównująca, taka sama lub być może lepsza niż konkurencji?
Jeżeli już znasz odpowiedzi na powyższe pytania, możemy płynnie przejść do dalszej części poradnika.
Tajniki odnośnie prowadzenia firmy i zarządzenia jej finansami
Najczęściej odnośnie prowadzenia rachunkowości firmy zatrudnia się biuro rachunkowe, które robi wszystko za nas. Fakt, jest to dobre rozwiązanie, jednak na pewien czas. Właśnie z czasem mogą zacząć się rozmaite problemy, odnośnie wypłacalności klientów, odnośnie braku gotówki w firmie, czy inne tego typu. Odnotowuje się w dalszym ciągu zyski, lecz nie są one już tak bardzo zauważalne jak we wcześniejszych fazach prowadzenia przedsiębiorstwa.
Nasuwa się pomysł, że być może księgowa pomoże znaleźć przyczynę problemu. To niezły trop, jednak czasami zawodzi. Oczywiście, księgowość jest ogromnie ważnym działem w każdej firmie, lecz nie można łączyć księgowości z zarządzaniem finansami. Oprócz niej istnieją inne ważne funkcje odnośnie finansów. W tym momencie można spojrzeć w kierunku kontrolera finansowego, który może zająć się analizą wyników, stworzeniem planu finansowego, lub chociażby będzie trzymał tzw. rękę na wyżej wymienionych funkcjach.
Kontroler finansowy, jest swego rodzaju wybawieniem dla osób, które do pewnego czasu same próbowały spełniać wszystkie powyższe funkcje. Ponadto będzie świetnym doradcom w wielu kwestiach finansowych. Jeżeli znajdzie się odpowiednią osobę, która zna się na swoim fachu, w dość szybkim tempie zyski firmy powinny wzrosnąć i zauważysz w końcu, że wszystko zaczęło iść w dobrym kierunku.
Z czasem, jeżeli wszystko będzie zgodnie z planem szło w dobrym kierunku, sam kontroler może już nie wystarczyć, i należy zacząć rozglądać się za kimś, kto może pełnić rolę dyrektora finansowego. Jednak bez pośpiechu, dyrektor finansowy będzie Ci potrzebny dopiero wtedy, kiedy kontroler, którego zatrudniasz, zacznie mieć problemy z prowadzeniem wszystkich wymaganych rzeczy. Bo jak można się domyślić, dobry kontroler finansowy może pełnić niektóre z funkcji, które zazwyczaj pełni właśnie dyrektor finansowy.
Co ważne, w towarzystwie wyżej wymienionych osób, możesz w końcu sam poznać, jak w zasadzie funkcjonują finanse w Twojej firmie. Dzięki temu, rozmowy, jak i wspólne decyzje z kontrolerem, czy dyrektorem, a być może obiema tymi osobami naraz staną się prostsze, bardziej spójne i logiczne. Bo kluczowym elementem tej całej układanki jest właśnie to, abyś Ty sam wiedział i rozumiał, co się dzieje w Twojej firmie.
Bezpieczeństwo finansowe w firmie jest niezwykle ważnym elementem
Już coś wiemy na temat doboru odpowiednich osób odnośnie poprawnego prowadzenia finansów w dużej firmie. Czas jednak powiedzieć coś na temat prostszych rzeczy, notabene równie ważnych i być może nawet bardziej interesujących niektóre osoby, niż te wyżej wymienione.
Wybór konta firmowego
Jest to kwestia, która z pewnością należy do tych ważniejszych. Jeżeli prowadzisz niezbyt dużą firmę, odpowiedni wybór konta firmowego pozwoli ci np. oddzielić finanse prywatne od tych firmowych. W przypadku dużych firm jest zupełnie inaczej, jednak również i tutaj wybór odpowiedniego banku i konta firmowego jest ważny. Zanim dokonasz wyboru, popytaj w różnych bankach, co mają Ci do zaoferowania, dokładnie prześledź umowę, którą bank Ci zaoferuje i wybierz najlepszą dla siebie opcję!
Ubezpieczenie należności w Coface
Coface od 75 lat jest światowym liderem na rynku ubezpieczeń należności. Jest to świetna opcja dla wszystkich przedsiębiorców, gdyż zapewnia im ochronę przed ryzykiem braku płatności poprzez wspomaganie ich stabilnego rozwoju.
Ubezpieczenie, o którym mowa jest świetnym zabezpieczeniem dla Twojej firmy i odnosi się ono do zabezpieczenia przed stratami, które wynikają z nieregulowania rozmaitych zobowiązań przez partnerów, z którymi współpracujesz. Poniżej znajdziesz model działania polisy z Coface:
- Klient związany z Coface wnioskuje o ubezpieczenie dla odbiorcy,
- Coface weryfikuje kontrahenta,
- Zostaje udzielony limit kredytowy przez Coface dla danego kontrahenta,
- Klient związany z Coface wysyła swoje towary do kontrahenta,
- Odbiorca nie zdecydował się uregulować należności,
- Klient Coface zgłasza do siedziby ubezpieczyciela, że zaistniały nieuregulowane należności i zleca dochodzenie należności,
- Firma Coface rozpoczyna działania windykacyjne,
- Klient przesyła do siedziby firmy Coface wszystkie dokumenty odnośnie likwidacji szkody,
- Coface wypłaca odszkodowanie swojemu klientowi,
Jak widzisz model działania polisy Coface jest przejrzysty, skuteczny i przyjazny każdemu, kto z niego skorzysta. Pełną ofertę, jak również wszystkie informacje odnośnie ubezpieczeń należności Coface sprawdzisz na ich stronie internetowej. Zrób to już teraz!
Inwestuj z głową
Jeżeli chcesz inwestować pieniądze, musisz robić to z głową. Jeden niewłaściwy ruch może sprowadzić na Ciebie wiele problemów. Szczególnie jeżeli mowa o podejmowaniu decyzji w przypadku środków firmowych. Odnośnie tej kwestii również przyda się doradca finansowy, który doradzi jak rozporządzić firmowe finanse, w co zainwestować itp.
Nie porównuj prowadzenie budżetu domowego do budżetu firmowego
O ile w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw ma to sens, o tyle w przypadku dużej, prężnie działającej firmy, w której zatrudnione jest wielu pracowników już nie koniecznie. W tym przypadku lepiej jest skłonić się ku wcześniej omawianego kontrolera finansowego, czy chociażby dyrektora finansowego, aby zachować dobrą płynność finansową.
Niestety prowadzenie domowego budżetu, jest zgoła inne niż takiego w dużej firmie i trzeba się przygotować np. na wiele niespodziewanych wydatków.
Co jeszcze warto wiedzieć o dbaniu i zarządzaniu finansami firmy
Jest to kompleksowy obszar, jednak nawet w przypadku małych firm jest tak samo ważny, jak w przypadku tych większych. Jeżeli zaczynasz od zera, to wprowadzaj wyżej opisane zmiany z czasem i z głową, po prostu stopniowo. Z czasem rozrostu firmy zaczniesz zauważać, których elementów brakuje i wtedy je uzupełniać.
Czasami możesz sięgnąć również po konsultacje finansowe, które być może nakierują Cię na właściwą drogę odnośnie prowadzenia firmowych finansów.
Podsumowanie
Dbanie o finanse firmowe nie należy do prostych rzeczy i trzeba podejmować decyzje z głową. Budżet firmowy raz może się uszczuplać, a raz zwiększać, zatem warto wiedzieć jak nim rozporządzać i wszystkimi przepływami pieniężnymi.
Pamiętaj, że budżet domowy i finanse osobiste oraz konto osobiste, to nie to samo co finanse w budżecie firmowym. Naucz się rozróżniać te dwie rzeczy. Jeżeli szukasz więcej informacji na temat kont bankowych, bądź ubezpieczeń należności, sprawdź oferty ubezpieczycieli, czy samych banków już teraz!