Numer na pogotowie warto zapamiętać, ponieważ może się przydać w wielu sytuacjach – nie tylko w miejscu pracy. Karetkę pogotowia najczęściej wzywamy do kogoś rannego czy chorego w domu lub potrąconego w wypadku samochodowym. Numery alarmowe są bardzo proste do zapamiętania, lecz w sytuacji zagrożenia życia i nadmiernego stresu, łatwo je zapomnieć. Sprawdźmy zatem, jaki jest numer telefonu na pogotowie i jak prawidłowe wezwać służby medyczne.
Jaki jest numer na pogotowie?
Numer alarmowy pogotowia ratunkowego to 999. Można również zadzwonić pod ogólny numer alarmowy 112.
Kiedy można wezwać karetkę pogotowia?
Po karetkę pogotowia ratunkowego dzwonimy tylko wtedy, gdy istnieje realne zagrożenie życia lub kiedy na skutek wypadku, może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu.
Ważne jest to, aby nie wzywać karetki w sytuacjach niewymagających nagłej interwencji medycznej. W tym względzie musimy trzeźwo ocenić sytuację, tak aby nie zablokować zespołu medycznego wtedy, gdy akurat ktoś może pilnie potrzebować pomocy w bardzo poważnej sprawie. Warto zatem znać kilka najpopularniejszych objawów chorobowych, do których wezwanie karetki pogotowia będzie w pełni uzasadnione.
Kiedy na pewno można wezwać karetkę? Wtedy, gdy objawy chorobowe to:
- utrata przytomności;
- zaburzenia świadomości;
- drgawki;
- ostre bóle w klatce piersiowej;
- zaburzenia rytmu serca;
- duszności;
- ostre bóle brzucha lub układu pokarmowego;
- krwiste wymioty;
- ciężkie do zatamowania krwotoki.
Pamiętaj! Wezwanie karetki jest bezpłatne! Nawet jeżeli wzywamy służby medyczne osoby poszkodowanej, która nie jest ubezpieczona.
Jak wezwać karetkę pogotowia?
Bez względu na to, czy dzwonimy pod numer 999 czy 112, procedura wzywania służb ratunkowych jest taka sama. Musimy pamiętać, że szybko podjęcia decyzji przez operatora i wysłanie zespołu medycznego jest najważniejsze. Dlatego też powinniśmy przekazywać wyłącznie konkretne informacje o miejscu i sytuacji. Warto również pamiętać o kilku istotnych rzeczach, tak żeby usprawnić całą komunikację z dyspozytorem.
Jak prawidłowo zgłosić zagrożenie życia pod numer alarmowy?
- przedstaw konkretny adres i miejsce zdarzenia;
- opowiedz w skrócie, co się wydarzyło;
- podaj liczbę osób potrzebujących pomocy oraz ich ogólny stan zdrowia;
- podaj swoje dane personalne i kontaktowe;
- nie rozłączaj się jako pierwszy!
Ponadto pamiętaj, aby zawsze poinformować świadków zdarzenia o tym, że podejmujesz się wykonania telefonu pod numer alarmowy. Dzięki temu maleje ryzyko duplikowania zgłoszeń i niepotrzebnego blokowania linii alarmowej. Na samym początku rozmowy postaraj się podać adres zdarzenia, dzięki temu nawet gdyby połączenie zostało nagle przerwane, dyspozytor będzie powiadomiony o konkretnym adresie. Po przyjęciu zgłoszenia przez operatora, staraj się nie wykonywać niepotrzebnych rozmów telefonicznych. W przeciwnym wypadku operator nie dodzwoni się do Ciebie, gdyby zaszła taka potrzeba (np. problem z odnalezieniem adresu przez zespół ratunkowy).