Zbiornik LPG to niezbędna część infrastruktury w przypadku, gdy w okolicy nie ma dostępu do tradycyjnej sieci. Pozwala on bezpiecznie zasilać budynek gazem, trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności. Montaż należy rozpocząć od wykonania projektu u licencjonowanego projektanta, z potwierdzoną przynależnością do Izby Inżynierów Budownictwa – taka osoba będzie w stanie prawidłowo umiejscowić na działce zbiornik na gaz płynny. Odległości od sąsiadujących budynków są kluczowe dla bezpieczeństwa, dlatego trzeba zadbać o zgodność z przepisami prawa budowlanego.
Zbiornik na gaz płynny – odległości wymagane
Odpowiedni odstęp od zabudowań zależy zarówno od pojemności, jak też od typu montażu. Najczęściej stosowane przydomowe magazyny LPG mogą pomieścić 2700 litrów paliwa, a więc jest to zbiornik mniejszy niż 3 m³. W takiej sytuacji prawo dyktuje następujące warunki – odległość od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej musi wynieść co najmniej 3 metry dla naziemnego magazynu, natomiast zbiornik LPG montowany w gruncie trzeba odsunąć od zabudowań minimum o 1m. Dodatkowo warto pamiętać, że dla magazynów nieprzekraczających 7 m³ nie wymaga się pozwolenia na budowę – proces jest więc uproszczony. Wystarczy dostarczyć wniosek, uzgodniony projekt techniczny, oświadczenie o prawach do dysponowania nieruchomością oraz poświadczyć uprawnienia projektanta odpowiednimi dokumentami.
Jak prawidłowo umiejscowić zbiornik LPG?
Lokalizacja przydomowego magazynu musi uwzględniać szereg czynników. O czym pamiętać, decydując się na zbiornik na gaz płynny? Odległości są oczywiście bardzo ważne, ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę bezpieczeństwo ludzi mogących się znaleźć w okolicy. Miejsce powinno być niedostępne dla wszelkich niepowołanych osób, w szczególności dla dzieci. Poza samym magazynem należy odpowiednio zadbać również o prowadzące do niego rurociągi. Konieczne jest zabezpieczenie ich przed przypadkowym uszkodzeniem, o które szczególnie łatwo w sytuacji, gdy zbiornik LPG znajduje się pod gruntem. Podejmując jakiekolwiek prace ziemne w jego okolicy trzeba starannie zabezpieczyć teren, aby uniknąć kolizji z instalacją gazową.
Sam montaż i pierwsze napełnienie to dopiero początek – w trakcie eksploatacji należy pamiętać o powtarzalnych inspekcjach, które będą konieczne przy inwestycji w zbiornik na gaz płynny. Odległości od budynków narzucone przez prawo zapewniają bezpieczeństwo tylko wtedy, gdy użytkownik instalacji zadba o regularne kontrole, pozwalające szybko wykryć ewentualne nieszczelności. Dla pełnej ochrony trzeba również zwrócić uwagę na porządek – wszelkie śmieci i materiały łatwopalne należy trzymać z dala od magazynu przechowującego LPG. W okolicy zaleca się umieścić gaśnicę proszkową, zawierającą co najmniej 9 kg środka gaszącego, aby w razie potrzeby można było szybko zainterweniować. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o bezpieczeństwie elektrycznym – przepływ prądu w niekontrolowanych warunkach powoduje iskrzenie, dlatego zbiornik LPG posiada dedykowane uziemienie. Jego stan również powinien być regularnie kontrolowany przez uprawnionego elektryka.