Skąd wziąć środki na rozwój własnej firmy?

Skąd wziąć środki na rozwój własnej firmy?

Warto wiedzieć

Każdy przedsiębiorca stawiający na intensywny rozwój swojej firmy, musi zapewnić jej odpowiednie finansowanie. Sytuacja ta dotyczy również osób, które pragną otworzyć swój własny biznes. W obu przypadkach potrzebne są środki finansowe, które można pozyskać na wiele sposobów. A zatem skąd wziąć pieniądze na rozwój własnej firmy? Omówimy to w dzisiejszym artykule!

Jak zdobyć fundusze na rozpoczęcie własnej działalności?

Młodzi przedsiębiorcy chcący założyć własną działalność, niemal zawsze muszą dysponować pewnymi środkami finansowymi. Tzw. kasa na start niezbędna jest, aby zakupić potrzebny do wykonywania usług sprzęt, wynajem biura czy bieżące opłaty, np. składki do ZUS. W zależności od profilu działalności i regionu, potrzeby finansowe mogą sięgać od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Skąd zatem wziąć środki na rozpoczęcie własnej działalności?

Do najpopularniejszych metod finansowania zalicza się:

  • kredyt w banku;
  • własne oszczędności;
  • pomoc rodziny;
  • dotacje z Unii Europejskiej;
  • dotacje z urzędu pracy;
  • leasing;
  • wsparcie inwestorów;
  • crowdfunding.

Sprawdźmy zatem, które źródła finansowania sprawdzą się najlepiej w przypadku małych, jednoosobowych działalności gospodarczych, a które zalecane są większym przedsiębiorstwom. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę nie tylko maksymalne kwoty dofinansowania, jakie można uzyskać, ale również ryzyko finansowe, które może w dłuższej perspektywie pogorszyć płynność finansową biznesu.

Kredyty i leasingi

Na myśl o finansowaniu nowego biznesu, niemal każdy z nas wyobraża sobie zaciągnięcie kredytu lub zakup sprzętu w formie leasingu. Faktem jest, że banki mogą zaoferować kredyt opiewający na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych, co z pewnością okaże się sporym zastrzykiem środków pieniężnych w początkowej fazie budowania biznesu. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że prędzej czy później musimy zwrócić pożyczone nam pieniądze i to nierzadko z grubą nawiązką. W przypadku jakichkolwiek problemów ze spłatą powstałych zobowiązań, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, a w skrajnym przypadku – nawet upadłością firmy.

Nie oznacza to jednak, że kredyt lub leasing jest opcją niekorzystną, ponieważ dzięki temu zyskujemy spore ilości środków finansowych na start. Decyzję tę należy dobrze przemyśleć i zapewnić swojej firmie maksymalną płynność i stabilność finansową, ostrożnie planując wszelkie wydatki. Warto dodać, że leasingowanie samochodu w wielu przypadkach okazuje się najszybszym sposobem na uruchomienie działalności, np. dla firmy przewozowej. Jeśli firma taka pozyska klientów i zdobędzie zaufanie na rynku pracy – nie musi przejmować się utratą płynności finansowej.

Dotacje i wsparcie inwestorów

Do bardziej bezpiecznych, ale też formalnie wymagających metod pozyskania funduszy, zaliczają się dofinansowania i bezpośrednie wsparcie inwestorów. W przypadku dotacji, najczęściej mowa o środkach bezzwrotnych, ale oczywiście pod pewnymi warunkami (np. nieprzerwaną działalnością firmy przez 12 miesięcy). W przypadku dofinansowań, warunki również bywają mniej lub bardziej złożone. Często najpierw trzeba wyłożyć środki z własnej kieszeni, a następnie przesłać wniosek o zwrot części lub całości tej kwoty.

Jeśli firma ma szanse na dobre prosperowanie i wyniki finansowe, warto pokusić się o znalezienie inwestora, który wyłoży środki finansowe w zamian za procentowy udział w przyszłych zyskach firmy. Oczywiście z inwestorem możemy dogadać się na innych warunkach, np. aby udzielił nam wsparcia w formie niskooprocentowanej pożyczki.

Własne oszczędności i wsparcie rodziny

Najlepszy start mają osoby, które rozpoczynają swoją działalność gospodarczą z własnym wkładem finansowym lub pochodzącym od najbliższej rodziny (aczkolwiek tu również należy ustalić konkretne warunki i najlepiej spisać nawet najprostszą umowę darowizny czy pożyczki). Alternatywą może okazać się tzw. crowdfunding. Jest to nic innego, jak forma finansowania danego projektu przez społeczność.

Jak widać sposobów na finansowanie firmy jest całkiem sporo, jednak wszystkie mają swoje plusy i minusy. Planując wybór konkretnej metody pozyskania środków pieniężnych powinniśmy uwzględnić próg stabilności przedsiębiorstwa, spodziewane zyski i możliwe ryzyko finansowe wynikające z profilu działalności.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze