Meble do biura – krzesła

Meble do biura – krzesła

Każdego dnia spędzamy w pracy po 8, a czasami i więcej godzin. Dla osób pracujących przy komputerze oznacza to bóle kręgosłupa lub nadgarstka. Aby tego uniknąć, należy wyposażyć biuro w wygodne i bezpieczne dla naszego zdrowia meble. 

Jakie muszą być meble do biura?

Meble biurowe muszą spełniać określone standardy. Muszą one być:

  • solidnie wykonane,
  • wygodne i funkcjonalne,
  • dopasowane do osób je użytkujących.

Trwałe i porządnie wykonane meble do biura to gwarancja sprawnego funkcjonowania krzesła lub biurka przez lata. Aby jednak dany mebel mógł być użytkowany przez tak długi czas, musi być wygodny. Nikt nie chce siedzieć na niewygodnym krześle lub pracować przy niefunkcjonalnym biurku… Meble biurowe muszą być dopasowane do osób, które będą z nich korzystać.

Krzesła biurowe – jakie powinny być?

Krzesła biurowe, tak jak inne biurowe meble, muszą spełniać określone przepisy. Powinny być dopasowane do wzrostu osoby, która będzie z nich korzystać. Za niskie lub za wysokie krzesło to nie jest dobry pomysł. Oparcie krzesła powinno być regulowane i stabilne, aby nie wywoływać dyskomfortu czy bólu w czasie pracy.

Inna ważna część krzesła to siedzisko. Powinno ono mieć zaokrąglony brzeg, aby nie powodować uczucia dyskomfortu w tylnej części ud. Zbyt głębokie siedzisko to również nie jest dobry pomysł – może powodować częstsze garbienie się, co nie jest dobre dla naszego kręgosłupa. Nie może być także za twarde. Dobre siedzisko to takie, które sprawia, że użytkownik siedzi wyprostowany, ale w wygodnej i naturalnej pozycji.

Podłokietniki krzesła do gabinetu powinny być szerokie, komfortowe i wystarczająco wysokie, aby wspierać pracę rąk podczas siedzenia i pracy przy biurku. Co więcej, konstrukcja krzesła powinna pozwalać na zachowanie naturalnych kątów ułożenia ciała, a tym samym – umożliwiać zmniejszenie nacisku na kręgosłup. Z mniejszy nacisk oznacza mniejszą szansę na pojawienie się bólu i niewygodę.

Materiał, z którego zostało wykonane krzesło, powinien być trwały i przewiewny. Ważne jest też dopasowanie kółek krzesła do powierzchni, po której będą się poruszać. Przykładowo, zbyt twarde kółka jeżdżące po drewnianym parkiecie porysują go. Dlatego trzeba zwrócić na to uwagę, wybierając krzesła biurowe.

Świetnym wyborem będą krzesła biurowe obrotowe. Szczególnie poleca się je osobom, które często zmieniają pozycję w trakcie pracy. Mobilność krzeseł obrotowych sprawia, że przemieszczanie się wokół biurka jest łatwe i wygodne.

Wybierając krzesła biurowe, należy zwrócić uwagę na wykonanie krzesła. Porządne i wytrzymałe krzesło oznacza sprawne i wygodne jego użytkowanie przez długi czas.