Zróżnicowane czujniki stanowią obecnie niezwykle ważny element w procesie monitorowania, kontroli i optymalizacji pracy maszyn produkcyjnych. Właściwe wykorzystanie sensorów pozwala bowiem na znaczne zwiększenie efektywności produkcji oraz minimalizację kosztów związanych z naprawami i przestojami maszynerii. Czym są czujniki do pomiaru drgań i jakie funkcjonalności je wyróżniają? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Na czym polega predykcyjne utrzymanie ruchu?
Jedną z najskuteczniejszych strategii, która pozwala na użytkowanie maszyn produkcyjnych przy optymalnych kosztach, jest predykcyjne utrzymanie ruchu. Koncepcja ta polega na wykorzystaniu danych o aktualnym stanie maszyn w celu przewidywania awarii i planowania działań konserwacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu można zapobiec nieoczekiwanym przestojom maszyn, minimalizując tym samym koszty związane z ich naprawami.
Równie ważnym elementem optymalnego użytkowania maszyn produkcyjnych jest regularne przeprowadzanie ich serwisowania. Cykliczne konserwacje zmniejszają ryzyko powstawania awarii oraz przedłużają żywotność wykorzystywanych maszyn. Dzięki kontroli zużycia się elementów maszyn możliwe jest zaplanowanie prac konserwacyjnych z odpowiednim wyprzedzeniem.
W trakcie serwisowania należy pamiętać dodatkowo o monitorowaniu i regulowaniu technicznych parametrów maszyn, takich jak temperatura, ciśnienie, czy poziom oleju.
Drgania maszyn i diagnostyka ich stanu technicznego – najważniejsze funkcje czujników
Specjalistyczne czujniki drgań stanowią jedne z najważniejszych narzędzi, które wykorzystywane są w strategii predykcyjnego utrzymania ruchu. Pomiar za pomocą tych czujników dostarcza informacji o stanie technicznym maszyn, mierząc poziom wibracji i drgań w kluczowych częściach maszyn. Szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w pracy maszyn umożliwia więc sprawne podjęcie działań naprawczych jeszcze przed wystąpieniem częściowej lub całkowitej awarii sprzętu.
W asortymencie wiodących polskich i zagranicznych producentów dostępne są różne rozwiązania do pomiaru drgań, jak m.in. sensory i transmitery drgań, akcelerometry oraz monitory kontrolne. Transmitery i czujniki wibracji odpowiadają za wykrywanie uszkodzeń łożysk tocznych, niewyważenia napędów oraz innych niesprawności wirujących elementów maszyn. Akcelerometry mają z kolei nieco szersze zastosowanie – w połączeniu z dedykowaną elektroniką diagnostyczną kompleksowo monitorują one drgania pozwalając na bardziej złożoną i precyzyjną diagnostykę.
Zadbaj o stan techniczny swojej infrastruktury, wybierając narzędzia do wibrodiagnostyki maszyn od ifm electronic
Chcąc sprostać rosnącym wymaganiom przedsiębiorstw przemysłowych, marka ifm electronic stale opracowuje kompleksowe rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0. W asortymencie producenta znajdują się m.in. systemy do maszyn mobilnych, oprogramowania wspomagania pracownika czy narzędzia do wibrodiagnostyki maszyn, np. specjalistyczne czujniki do pomiaru drgań. Odwiedź stronę internetową https://www.ifm.com/pl/pl, aby poznać więcej szczegółów.
Partnerem artykułu jest: ifm.com/pl/pl