Drukowanie w technologii 3D jest nadal przez wiele osób traktowanie jako coś zupełnie innowacyjnego i abstrakcyjnego. Tymczasem drukarki 3D pojawiły się na rynku już dobre kilkanaście lat temu, a sama technologia druku trójwymiarowego została opatentowana już w 1986 roku. Niestety, nawet jak na dzisiejsze czasy, drukarka 3D to urządzenie dosyć drogie (chyba, że mówimy o tanich, chińskich urządzeniach) i wymagające odpowiedniego traktowania – w tym doboru filamentu. Właśnie ten temat poruszymy w dzisiejszym poradniku.
Z jakich elementów składa się drukarka 3D?
Budowa drukarki 3D dosyć znacząco różni się od tradycyjnych drukarek tuszowych czy proszkowych. Widać to zresztą na pierwszy rzut oka. Typowa drukarka 3D składa się z takich elementów jak:
- Ekstruder umieszczony na szynach
- Silniczki elektryczne
- Software (sterowniki i oprogramowanie)
- Platforma robocza
- Głowica drukująca
- Termistory
- Wyłączniki krańcowe
- Prowadnice
- Wyświetlacz LCD
Oczywiście wszystko to wymaga odpowiedniego systemu zasilania i zamknięcia w specjalnej ramie. Najważniejszym elementem i jednocześnie materiałem eksploatacyjnym jest filament do drukarki 3D. To on jest niejako odpowiednikiem tuszu w tradycyjnych drukarkach i to on stanowi budulec wszelkich, drukowanych form przestrzennych. Obecnie użytkownicy drukarek 3D mają dosyć szeroki wybór wśród filamentów i właśnie o tym warto opowiedzieć nieco więcej.
Filament do drukarki 3D – jaki wybrać?
Filament w drukarce 3D jest podstawowym budulcem, z którego drukowane są wszystkie elementy. Niemal zawsze filament sprzedawany jest w formie cienkiej liny o przekroju koła (o średnicy ok. 1,75 mm) i nawinięty na szpulę.
Obecnie można wyróżnić 3 najpopularniejsze rodzaje filamentów do drukarek 3D:
- PLA (polilaktyd),
- tworzywo sztuczne ABS,
- PETG (politereftalan etylenu z domieszką glikolu).
Czym wyróżniają się poszczególne filamenty do drukarek 3D? Filament PLA jest nietoksyczny i pozostaje w pełni biodegradowalny. Dodatkowo jest wysoce podatny na obróbkę termiczną (niska temperatura topnienia).
Z kolei filament ABS z tworzywa sztucznego charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną, elastycznością i ogólną trwałością, ale wymaga większej temperatury w procesie drukowania. Ponadto drukowanie filamentem ABS wiąże się z wydzielaniem trujących oparów, a cały proces wymaga zastosowania specjalnych filtrów HEPA.
Optymalnym rozwiązaniem może okazać się filament PETG, który wyróżnia się większą trwałością od filamentu ABS, a oprócz tego wyroby wykonane z jego pomocą, pozostają odporne na działanie benzyny, smarów i olejów. Oczywiście materiał ten może być bez ryzyka użytkowany również w wodzie.
Wszystkie wspomniane tu filamenty do drukarek 3D znajdziesz na platformie online https://www.igus.pl/.
Podsumowanie
Zakup drukarki to nie jedyny wydatek, jaki nas czeka w całej przygodzie z drukiem 3D. Podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych i tuszy, również i tutaj trzeba liczyć się z regularnym uzupełnianiem środka roboczego, czyli filamentu. Niemniej drukowanie w technologii 3D przynosi ogromną frajdę i w wielu sytuacjach okazuje się bardzo pożyteczne.