Podnośniki koszowe nożycowe to urządzenia podnoszące używane w wielu branżach, aby łatwo i szybko dostać się na znaczne wysokości – w większości popularnych modeli od kilku do kilkunastu metrów nad poziomem ziemi. Jak działa? Gdzie sprawdzą się podnośniki tego typu? Gdzie wynająć nożycówkę? Sprawdźcie to!
Jak działają podnośniki nożycowe?
Podnośnik nożycowy wolnobieżny jest rodzajem urządzenia wyposażonego w podwozie z napędem, nożycową podstawę wznoszącą oraz w platformę roboczą.
Dzięki własnemu napędowi podnośnik koszowy nożycowy może poruszać się samodzielnie, dlatego można dojechać nim bezpośrednio do miejsca prowadzenia prac. Sterowanie podnośnikami nożycowymi odbywa się z platformy albo z dołu urządzenia za pomocą panelu sterowania.
Urządzenia te dzielone są na dwie główne kategorie pod względem ich napędu:
- Podnośniki nożycowe elektryczne – wyposażone są w silnik elektryczny zasilany akumulatorami, dzięki czemu są bezemisyjne i ciche. Najczęściej mają szare, niebrudzące nawierzchni opony. Przeznaczone są one do używania wewnątrz obiektów i w ich okolicy na równych nawierzchniach.
- Podnośniki nożycowe spalinowe – są wyposażone w silniki diesla, które oferują dużą moc, dzięki czemu te modele idealnie nadają się do użytku w terenie. Producenci wyposażają je również w napędy na cztery koła (4×4) oraz w terenowe ogumienie.
Nożycówki najczęściej pozwalają na pracę na wysokości do około 15-16 m, natomiast na rynku dostępne są również wysoce wyspecjalizowane modele, dzięki którym można dosięgnąć nawet ponad 35 m. Platformy robocze tego typu urządzeń pozwalają na jednoczesną pracę od 2 do 6 osób, zależnie od modelu. Wybrane modele wyposażone są także w wysuwane jednostronnie lub dwustronnie pomosty – balkony, które poszerzają zasięg platformy, umożliwiając łatwiejsze dostanie się do oddalonych przestrzeni.
Każdy podnośnik koszowy nożycowy wyposażony jest również w zabezpieczenia, między innymi w barierki i bramkę przy platformie, hamulce, czujniki oraz inne rodzaje elementów, dzięki którym praca może odbywać się bezpiecznie.
Do obsługi podnośników nożycowych, podobnie jak innych tego typu maszyn, konieczne jest posiadanie uprawnień nadawanych przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego) albo przez TDT (Transportowy Dozór Techniczny).
Zastosowanie podnośników koszowych nożycowych
Podnośniki nożycowe od lat wykorzystywane są w wielu branżach do prowadzenia prac wysokościowych. Najczęściej stosowane są one w poniższych pracach.
Prace budowlane
Najczęściej podnośnik nożycowy koszowy wykorzystywany jest w pracach budowlanych, między innymi podczas budowy hali przemysłowych, produkcyjnych, magazynowych, centrów handlowych, biurowców czy obiektów mieszkalnych. Za pomocą podnośników można łatwo i bezpiecznie podnieść pracowników wraz z urządzeniami i materiałami do przeprowadzenia różnych robót, na przykład montażu konstrukcji stalowych, elewacji, dachów, murowania czy tynkowania.
Prace wykończeniowe
Również podnośniki nożycowe często wykorzystywane są w pracach wykończeniowych w różnych rodzajach obiektów, między innymi podczas malowania, montażu schodów, balustrad czy prac termoizolacyjnych.
Remonty i renowacje
Podnośniki nożycowe wykorzystuje się też w pracach remontowych i renowacyjnych budynków oraz innych obiektów zarówno we wnętrzach obiektów, jak i na zewnątrz. Urządzenia te bardzo dobrze sprawdzają się między innymi podczas przeprowadzania remontów elewacji, dachów, ścian wewnętrznych, balkonów, także w obiektach zabytkowych, na przykład w kościołach, klasztorach, pałacach, dworkach.
Prace instalacyjne
Kolejnym zastosowaniem podnośników nożycowych są zróżnicowane prace instalacyjne, które dotyczą między innymi instalacji elektrycznych i oświetleniowych, instalacji klimatyzacyjnych i grzewczych, instalacji bezpieczeństwa, takich jak systemy monitoringowe i alarmowe.
Konserwacja i naprawa
Podnośnik nożycowy koszowy może być także wykorzystany w trakcie różnego rodzaju prac konserwacyjnych i naprawczych, na przykład lamp, instalacji klimatyzacyjnych oraz systemów bezpieczeństwa.
Prace z zielenią
Podesty nożycowe dobrze sprawdzają się również w trakcie różnych prac z zielenią. Wykorzystywane są one podczas przycinki drzew i krzewów, ich wycinki, a także do prac pielęgnacyjnych.
Prace porządkowe
Również podnośniki koszowe o nożycowych podstawach bardzo dobrze sprawdzają się w trakcie różnego rodzaju prac porządkowych, między innymi podczas mycia okien i przeszkleń na wysokości, czyszczenia elewacji, lamp, usuwania śniegu i sopli lodowych czy czyszczenia rynien.
Marketing
Ze względu na szybką możliwość dotarcia do znacznych wysokości podnośniki często używane są w marketingu, między innymi do montażu konstrukcji pod reklamy, tablic reklamowych, liter przestrzennych czy też do naklejania plakatów i billboardów.
Obsługa eventów
W końcu podnośniki nożycowe koszowe wykorzystać można podczas obsługi różnego rodzaju eventów, na przykład podczas koncertów, festiwali czy wydarzeń sportowych i kulturalnych do nagrywania, montażu scen i innych konstrukcji.
Podsumowanie
Jak widać, podnośniki nożycowe to urządzenia o wszechstronnym przeznaczeniu i wykorzystane podczas wielu prac wymagających szybkiego, wygodnego i bezpiecznego dostępu do znacznych wysokości. Bezpieczeństwo pracy zapewniają m.in. bariery, hamulce i czujniki, natomiast wygodę zapewnia opcja przejazdu w dowolne miejsce dzięki napędowi i stabilna platforma. Jeśli realizujesz prace na wysokości, pamiętaj o możliwości ich wykorzystania oraz konieczności doboru modelu do miejsca pracy. W przypadku wynajmu nie zapomnij o szkoleniach pracowników i sprawdź ofertę wypożyczalni m.in. AA Herkules będącej jedną z największych krajowych marek w branży.