Gdzie sprawdzają się uszczelki silikonowe?

Gdzie sprawdzają się uszczelki silikonowe?

Uszczelki wykonane z silikonu znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie miejsc. Używa się ich w przemyśle, hydraulice, a także w budownictwie. Można używać ich w wielu zakładach i budynkach ze względu na wysoką wytrzymałość i łatwość dopasowania do kształtu oraz typu uszczelnianej powierzchni. Silikon jest łatwy w produkcji, stosunkowo niedrogi i wytrzymały, dlatego zastępuje inne surowce do uszczelniania. Gdzie i dlaczego warto korzystać z uszczelek z silikonu?

1. Jakie właściwości mają uszczelki silikonowe?

2. Silikonowe uszczelki – zastosowanie

3. Uszczelki odporne na promieniowanie UV

Uszczelka silikonowa to alternatywa dla używanych przez lata materiałów izolacyjnych. Dzięki niej można zapobiec wyciekaniu wody z instalacji lub wychładzaniu pomieszczeń z powodu nieszczelnych okien i drzwi. Ich stosowanie zapewnia wytrzymałość izolacji na wysokie i niskie temperatury, pękanie, kontakt z wilgocią i szeregiem innych szkodliwych czynników. Jakie właściwości ma guma silikonowa na uszczelki? Dlaczego warto z nich korzystać?

Jakie właściwości mają uszczelki silikonowe?

Uszczelki silikonowe mają znakomite właściwości izolacyjne w porównaniu do wielu innych materiałów. Przede wszystkim są odporne na ekstremalne temperatury w zakresie od -60 stopni Celsjusza do 250 stopni Celsjusza. Są niepodatne na uszkodzenia z powodu promieniowania ultrafioletowego i utleniania. Warunki atmosferyczne takie jak śnieg, mróz, wiatr i upały nie przyśpieszają ich niszczenia. W niskich temperaturach silikon zachowuje swój kształt, szerokość i grubość. Silikon jest również doskonałym materiałem do uszczelniania w miejscach, w których potrzebna jest ochrona przed przewodzeniem elektrycznym. Silikonowa uszczelka ma szerokie zastosowanie, gdyż nie traci swoich właściwości z czasem. Wysoka elastyczność silikonu zapobiega jego pękaniu i tworzeniu się nieszczelności po założeniu uszczelki na element o nieregularnym kształcie.

Silikonowe uszczelki – zastosowanie

Uszczelki z silikonu sprawdzają się do różnych zastosowań. Można montować je w chłodniach do przechowywania owoców, a także stosować do uszczelniania stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach mieszkalnych lub użytkowych. W przemyśle farmaceutycznym ich stosowanie sprzyja zachowaniu sterylności. Można używać ich także do silników i innych elementów montowanych w urządzeniach lotniczych, pralkach, lodówach, układach chłodzenia w samochodach. Silikon sprawdza się do uszczelniania zbiorników w przemyśle spożywczym i pomp w sprzętach medycznych, gdyż nie wchodzi w reakcję z żywnością, lekami itp.

Silikon można stosować w łazience. Dzięki wykonanym z niego uszczelkom ogranicza się wyciekanie wody z umywalek, wanien i kabin prysznicowych. Oringi silikonowe przydają się z kolei w systemach wodno-kanalizacyjnych. Ze względu na odporność na wysokie temperatury można stosować je dodatkowo w instalacjach solarnych i do fotowoltaiki.

Uszczelki odporne na promieniowanie UV

Promieniowanie UV niszczy wiele materiałów lub powoduje ich odbarwianie. Tworzywa sztuczne takie jak plastik na słońcu kruszeją i tracą kolor. Uszczelki silikonowe nie stwarzają takich problemów, gdyż nawet długotrwałe magazynowanie ich w pobliżu źródła światła i wieloletne użytkowanie na słońcu nie wpływa na trwałość silikonu. Materiał może być zatem stosowany tam, gdzie inne uszczelnienia zawodzą z powodu promieniowania UV. Uszczelka z silikonu jest dzięki temu uniwersalnym elementem wielu instalacji, które znajdują się na zewnątrz budynków i są wystawione na bezpośrednie, silne słońce.