Faktoring – pomoc z czasie kryzysu

Faktoring - pomoc z czasie kryzysu

To nie są dobre czas dla przedsiębiorców. Rosną ceny wszystkiego, co jest im potrzebne w codziennej pracy, od energii i wynagrodzenia poczynając. Część podwyżek przedsiębiorcy przerzucają na klientów, ale i ci starannie analizują wydatki i ograniczają zbędne zakupy. W tej sytuacji konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania. Ciekawą propozycją jest faktoring.

Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, które dodatkowo w tych trudnych czasach obciążają budżet Twojej firmy? Aby uniknąć zamrożenia pieniędzy, skorzystaj z faktoringu. Dzięki tej usłudze wynagrodzenie wynikające z faktury błyskawicznie znajdzie się na Twoim koncie firmowym. To świetne, bezpieczne i tanie narzędzie zapewniające dodatkowe finansowanie.

Skutki kryzysu gospodarczego

Pierwszym uderzeniem w gospodarkę był Covid-19, który spowodował konieczność zawieszenia lub ograniczenia działalności przez wielu przedsiębiorców. Nie mogąc normalnie świadczyć usług, wielu musiało zwalniać pracowników, ograniczać inwestycje i skoncentrować się na ratowaniu biznesu, a nie rozwijaniu go. Kolejne lockdowny skutkowały zamknięciem wielu firm, przede wszystkim w branży gastronomicznej i rozrywkowej.

2021 rok przyniósł początek wzrostu cen surowców – zaczęły drożeć gaz i ropa naftowa, co uderzyło w odbiorców na całym świecie. Jesienią Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła serię podwyżek stóp procentowych, które podniosły miesięczne raty kredytów. Uderzyło to zarówno w klientów indywidualnych, którzy zaciągnęli kredyty na zakup domu lub mieszkania, jak i przedsiębiorców, którzy korzystają z kredytów obrotowych czy inwestycyjnych. Podwyżki skończyły się po 9 miesiącach, ale kolejne kwartały nie przyniosły żadnej obniżki. W rezultacie miesięczna rata wzrosła dwukrotnie w stosunku do stanu z chwili zaciągnięcia kredytu.

Rok 2022 to dalsze podwyżki cen energii. Zdrożały wszystkie aspekty związane z prowadzeniem działalności: koszty utrzymania produkcyjnych, magazynowych i biurowych, paliwa, energia, dwukrotnie wzrosła też płaca minimalna. Klienci rezygnują z towarów i usług, których nie uważają za niezbędne. Stawia to przedsiębiorców w bardzo trudnej sytuacji.

Aby uniknąć problemów finansowych, przedsiębiorcy muszą nie tylko nieustannie ulepszać swoją ofertę, ale też ograniczać wydatki albo szukać korzystnych form finansowania. Naturalnym sposobem na zagwarantowanie firmie dopływu środków są kredyty i pożyczki, ale w pewnych sytuacjach warto wybrać faktoring.

Faktoring – sposób na poprawę finansów

Faktoring to bezpieczny i tani sposób finansowania faktur z odroczonym terminem płatności. Zamiast czekać kilkadziesiąt dni na zapłatę, firma przekazuje fakturę bankowi lub wyspecjalizowanej firmie faktoringowej (określa się ich mianem faktorów). Po szybkiej weryfikacji dokumentu na konto klienta trafia kwota z faktury pomniejszona o wynagrodzenie faktora.

Faktoring jest dla Twojego przedsiębiorstwa, jeśli:

  • Wystawiasz faktury odroczonym terminem płatności
  • Nie chcesz czekać kilkudziesięciu dni na płatność. Chcesz korzystać z należnych Ci pieniędzy jak najszybciej: przeznaczyć je na inwestycje, uregulować własne zobowiązania, zamówić towar…

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności w niektórych branżach stało się wręcz standardem. Firmy, które nie są w stanie poczekać na płatność 20, 40 czy nawet 90 dni, stają się w oczach klientów mniej konkurencyjne i nie mogą wynegocjować dobrych kontraktów. Jednocześnie odroczenie płatności skutkuje zamrożeniem środków, co stawia przedsiębiorcę w trudnym położeniu. Jeśli wystawia wiele faktur z odroczonym terminem płatności, ryzykuje nawet utratę płynności finansowej.

Narzędziem, które pozwala spokojnie wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności, a jednocześnie zapewnia szybkie pieniądze na koncie, jest faktoring.

Jak działa faktoring?

Choć faktoring dostępny jest dla polskich przedsiębiorców od kilkunastu lat, nie doczekał się regulacji ustawowej. Mimo to jego ramy są dobrze opisane i jest to bezpieczna usługa. Zakłada ona, że faktor wypłaca sumę widniejącą na fakturze, a gdy upłynie termin płatności, kontrahent przelewa pieniądze wprost na jego rachunek. Sam faktoring niczego nie zmienia w relacjach klienta z kontrahentem, więc kontrahent nie będzie oponował. Faktoring to nie sprzedaż długu!

Oto kilka zalet korzystania z faktoringu:

  • Faktoring nie wpływa na historię kredytową. To nie zobowiązanie, więc nie obciąża zdolności kredytowej. To ważna informacja dla firm, które chcą w przyszłości zaciągnąć kredyt i pragną zdobyć jak najwięcej punktów w scoringu kredytowym.
  • Faktoring funkcjonuje w różnych odmianach, więc usługę można dopasować do potrzeb i możliwości Twojego przedsiębiorstwa. Przykładowo, dla przedsiębiorców, którzy nie chcą, by kontrahent dowiedział się, że korzystają z faktoringu, przeznaczony jest tzw. faktoring cichy.
  • Z faktoringu mogą korzystać także nowe podmioty gospodarcze. Zawarciu umowy nie towarzyszy tyle formalności co przy zawieraniu umowy kredytu.

Jak skorzystać z takiej usługi?

Na rynku działa kilkanaście firm specjalizujących się się w faktoringu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Flexonline. Na naszej stronie dostępny jest kalkulator, który pozwoli określić koszt skorzystania z usługi.

Cała procedura przekazywania faktur jest bardzo prosta. Klient wgrywa je do specjalnego programu (jest zabezpieczony, więc nie ma ryzyka, że informacje trafią w niepowołane ręce) i natychmiast trafiają do weryfikacji przez specjalistów Flexidea. Jeśli nie mają żadnych zastrzeżeń do przedłożonych faktur, bezzwłocznie zlecają wypłatę. Pieniądze mogą się pojawić na Twoim koncie firmowym w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze