Blokady zaworów, jakie należą do nowoczesnego systemu Lockout / Tagout, mają zapewnić większy poziom bezpieczeństwa pracowników, którzy zajmują się serwisowaniem i pracami konserwacyjnymi przy różnego rodzaju maszynach. Blokady wyłączników i inne, nazywane są niekiedy „Systemem izolacji energii” lub „Procesem kontroli niebezpiecznej energii”.
Blokady LOTO – zabezpieczenie w różnej formie
Blokady LOTO mogą mieć różną formę. Do dyspozycji są m.in. blokada bezpieczników topikowych, blokada butli gazowej Brady, blokada kaset sterowniczych, blokada bezpieczników Brady duża i wiele innych. Niezależnie od finalnego wyboru, należy wiedzieć, że w każdym przypadku można liczyć na eliminację ryzyka i zagrożeń, które niekiedy mogą doprowadzić nie tylko do utraty zdrowia, ale także życia. Jest to temat ważny. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę ilość wypadków z jakimi ma się do czynienia w zakładach produkcyjnych, przemysłowych, itd. Blokady przycisków, jakie stosowane są w miejscu pracy, są w stanie sprawić, że niechlubne statystyki będą wyglądać zdecydowanie bardziej korzystnie.
System LOTO – poprawa jakości pracy
Blokady lockout używa się do oznakowania maszyn, jakie mają zostać poddane pracom serwisom i konserwacyjnym. Tyczy się to także urządzeń przemysłowych, gdzie można zastosować m.in. blokady linkowe, blokady klamrowe. Ich założenie umożliwia bezpieczną pracę. To dzięki nim nie dochodzi do nagłego uwolnienia energii zasilającej, która mogłaby zaszkodzić pracownikom odpowiadającym za wykonanie pracy. Różnego rodzaju blokady mechaniczne i blokady elektryczne mają za zadanie zastosować odpowiednie zabezpieczenie, dzięki czemu nie dojdzie do przypadkowego uruchomienia. Są one na tyle widoczne, że bez trudu będzie można je dostrzec. Podczas wykonywania prac konserwacyjnych nie dojdzie dzięki temu do żadnego wypadku.
Procedura LOTO – na czym ona polega?
System lockout tagout musi zostać prawidłowo wdrożony. Obejmuje on takie czynności jak:
- informacja o konieczności wyłączenia i zabezpieczeniu maszyny;
- kontrolowane wyłączenie maszyny;
- lokalizacja potencjalnie niebezpiecznych źródeł energii, aby je odłączyć;
- uwolnienie zgromadzonej energii;
- blokada ponownego załączenia źródeł przy użyciu specjalnych akcesoriów;
- wykonanie wszystkich czynności serwisujących i konserwujących;
- po zakończeniu wszystkich prac, poinformowanie obsługi o planowanym ponownym załączeniu;
- należy upewnić się, że w strefie pracy nie ma osób postronnych;
- zdjąć blokady;
- uruchomienie maszyny.
Do zabezpieczania maszyn można użyć dedykowany zestaw blokad. Należy pamiętać o tym, że ilość zastosowanych kłódek do zabezpieczania uzależniona jest tak naprawdę od ilości osób, które pracują w danej strefie. Jest to podstawowa zasada, której nie można pomijać.