Wraz z wdrożeniem tak zwanej dyrektywy unijnej o ochronie sygnalistów do polskiego prawa, pracodawcy staną przed obowiązkiem stworzenia m.in. kanałów umożliwiających zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości w organizacji, zapewniając jednocześnie sygnalistom ochronę danych. Prostym, a zarazem bezpiecznym rozwiązaniem, jest udostępnienie pracownikom aplikacji dla sygnalistów.
Obowiązki pracodawcy wobec sygnalistów
W obliczu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia bezwarunkowej ochrony osobom, które podejmą się zgłoszenia nieprawidłowości w przedsiębiorstwie, instytucji publicznej czy innej organizacji. Dodatkowo, aby ułatwić możliwość zgłaszania naruszeń, muszą oni stworzyć odpowiednie procedury, a także dedykowany do tego kanał, który sygnalistom zagwarantuje poufność. Ponadto zobligowani zostają oni do prowadzenia rejestru zgłoszeń. W jaki sposób pracodawca może wywiązać się tych obowiązków?
Jak zapewnić ochronę sygnalistom?
Ochrona sygnalistów ma głównie polegać na uniemożliwieniu innym osobom podejmowania jakichkolwiek działań w ramach zemsty za zgłoszenia naruszenia przepisów prawa lub zasad obowiązujących w danej organizacji. Sygnalista w ramach odwetu nie może być narażony na zwolnienie z pracy, degradację czy inną zmianę warunków pracy na niekorzystne dla niego. Sam z kolei nie może ponosić żadnych konsekwencji z racji naruszenia poufności danych organizacji albo naruszenia tajemnicy firmowej, o ile ich uznać można je za integralną część zgłoszenia. Prostym sposobem na zagwarantowanie sygnalistom zarówno kanału, poprzez który będą oni w stanie dokonywać zgłoszeń, jak i pełnej ochrony danych, jest aplikacja dla sygnalistów.
Dlaczego aplikacja dla sygnalistów to dobre rozwiązanie?
Zachęcanie pracowników do zgłaszania naruszeń może być szansą na zidentyfikowanie i wyeliminowanie słabych punktów w przedsiębiorstwie. Aplikacje przeznaczone dla sygnalistów to narzędzia zaprojektowane zgodnie z wymogami dyrektywy unijnej. Pracownikom dają możliwość natychmiastowego zareagowania na pojawiające się w firmie nieprawidłowości, a wykorzystywane w nich systemy zapewniają im pełną anonimowość, dzięki czemu sygnaliści zyskują poczucie bezpieczeństwa, nie obawiając się o rozpoznanie ich tożsamości. Gromadzone w aplikacji bazy danych są szyfrowane, a komunikacja zabezpieczana jest specjalnym protokołem.
Jeszcze więcej korzyści dla pracodawców
Aplikacja dla sygnalistów jest oprogramowaniem z oddzielnym panelem dla pracowników i pracodawców. Tym ostatnim daje możliwość szybkiego dostępu do zgłoszeń, generowania raportów czy filtrowania danych. Dodatkowe funkcje natomiast pozwalają na otrzymanie mailowych powiadomień o zdarzeniach czy na sporządzanie raportów dedykowanych. W ten sposób pracodawcy znacznie łatwiej jest zaangażować pracowników w budowanie stabilnego środowiska pracy, co oczywiście jest nie bez znaczenia dla reputacji firmy, która wzbudzać ma zaufanie wśród pracowników, partnerów biznesowych i kontrahentów.