Czym są wyrzutnie rakiet S-300, które otrzymała Ukraina?

system s-300

Pod koniec kwietnia 2022 roku ukraińska armia otrzymała potężne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych S-300. Dzięki tej dostawie, utrzymanie kontroli w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą stanie się o wiele prostsze i z pewnością wpłynie na postęp walk toczonych na terytorium tego państwa. O otrzymaniu wyrzutni S-300 poinformowało na swoim Facebooku dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Dlaczego sprzęt ten jest tak potrzebny i w czym tkwi jego przewaga nad innymi systemami przeciwlotniczymi?

Wyrzutnie rakiet S-300 na Ukrainie

Oddane do dyspozycji ukraińskiego wojska systemy rakietowe S-300 są zdolne do niszczenia zarówno statków powietrznych, jak i rakiet balistycznych w odległości aż 150 km. Co ciekawe, nie ma tu znaczenia wysokość, na której znajduje się wrogi obiekt. Sprzęt ten produkowany był w latach 1967–2005 przez NPO Almaz. Obecnie z systemów S-300 korzystają również niektóre państwa NATO – w tym Bułgaria i Grecja.

Na system S-300 składa się kilka elementów – w tym z punktu dowodzenia i radarów. Rakiety naprowadzane są poprzez systemy radarowe 30N6 FLAP LID lub 3R41 Volna (TOP DOME). Wersja S-300 doczekała się wielu wariantów produkcyjnych. Najnowsze pociski z 2000 roku oznaczone symbolem 40N6, zdolne są do przechwytywania celów z odległości aż 400 km.

Na chwilę obecną, Ukraina dysponuje ok. 100 bateriami wyrzutni S-300.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze