Metanol i etanol, choć na pierwszy rzut oka wydają się identyczne, to w rzeczywistości są zupełnie różnymi substancjami. Metanol, znany również jako alkohol metylowy, jest wysoce toksyczny i może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci. Z kolei etanol, czyli alkohol etylowy, jest spożywany w umiarkowanych ilościach. Rozróżnienie tych dwóch związków jest kluczowe dla bezpieczeństwa, dlatego w tym artykule przedstawimy kilka kluczowych wskazówek, jak to zrobić.
Wygląd i zapach – podobne, ale nie identyczne
Zarówno metanol, jak i etanol są bezbarwnymi cieczami o ostrym zapachu. Doświadczony chemik lub osoba obeznana z tymi substancjami może wyczuć subtelne różnice. Metanol pachnie nieco bardziej dusząco i słodko, etanol natomiast ma bardziej owocowy aromat. Jednak dla laika rozróżnienie za pomocą samego węchu może być trudne, a nawet niebezpieczne.
Zobacz również: Ile procent ma denaturat? Czy picie denaturatu szkodzi?
Spalanie – kolor płomienia
Zarówno metanol, jak i etanol są łatwopalne. Podczas spalania etanolu powstaje bezbarwny płomień, natomiast metanolu – płomień niebieski. Jednak obserwacja płomienia w warunkach domowych może być niebezpieczna i niepewna, dlatego nie jest to zalecana metoda identyfikacji.
Gęstość
Metanol i etanol różnią się gęstością. Metanol jest lżejszy od wody, podczas gdy etanol jest od niej nieco cięższy. Doświadczenie z użyciem gęstości wymaga jednak precyzyjnego areometru i odpowiedniej ilości cieczy, co w warunkach domowych może być utrudnione.
Testy chemiczne
Istnieją bardziej precyzyjne, ale wymagające pewnej wiedzy chemicznej testy identyfikacji metanolu i etanolu. Do takich testów należy m.in. próba jodoformowa, podczas której z etanolu powstaje charakterystyczny żółty osad jodoformu.
Zobacz również: Co można czyścić denaturatem?
Zagrożenia i bezpieczeństwo
Pamiętajmy, że metanol jest niezwykle trujący. Spożycie nawet niewielkiej ilości (już 30 ml) może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci. Objawy zatrucia metanolem to m.in. ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, a w skrajnych przypadkach śpiączka i zatrzymanie akcji serca.
Podsumowanie
Rozróżnienie metanolu i etanolu w warunkach domowych może być trudne i niebezpieczne. Dlatego w przypadku wątpliwości co do pochodzenia substancji, należy zachować szczególną ostrożność i unikać jej spożycia. Należy również pamiętać o odpowiednim przechowywaniu metanolu, z dala od dzieci i zwierząt domowych.
Dodatkowe wskazówki:
- Nigdy nie pij nieznanych ci płynów.
- Jeśli podejrzewasz zatrucie metanolem, natychmiast wezwij pomoc medyczną.
- W przypadku kontaktu metanolu ze skórą lub oczami, należy natychmiast i dokładnie je przepłukać wodą.
Zobacz również: W jakiej temperaturze zamarza wódka? Czy wolno trzymać ją w zamrażarce?