W dzisiejszych czasach jest wiele opcji, aby bezpiecznie i ekologicznie utylizować odpady elektroniczne. Zużyty sprzęt domowy, a także uszkodzone podzespoły komputerowe można oddać do punktów PSZOK lub skontaktować się z firmą, która prowadzi skup procesorów, pamięci RAM i innych elementów komputerowych. Dowiedz się więcej!
Zgodnie z Ustawą z dnia 11 września z 2015 roku każdy sprzedawca sprzętu elektronicznego ma obowiązek zapewnić konsumentom dostęp do punktu składowania i odbioru zużytych
lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych. To istotne z punktu widzenia ekologii. Nieprawidłowe składowane odpady elektryczne zanieczyszczają środowisko naturalne.
Gdzie oddać zużytą elektronikę i podzespoły komputerowe?
W Polsce popularne są punkty PSZOK, które odpowiadają za odbiór oraz składowanie elektrośmieci. Jeśli jednak masz spore zbiory zużytego sprzętu komputerowego, możesz skorzystać z innej, nieco bardziej dochodowej opcji. Postaw na skup procesorów,
który odbierze od Ciebie nawet większe ilości zużytego surowca.
To wygodna opcja, gdyż odbiór i skup podzespołów komputerowych odbywa się zdalnie. Przygotowujesz paczkę z deklaracją zawartości, np. ilość procesorów, a następnie czekasz
na wycenę firmy zajmującej się skupem.
Klasyfikacja elektrośmieci w Unii Europejskiej – co warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o normy unijne, musisz mieć na uwadze, że w punktach zbiórki prowadzona jest ewidencja oraz podział elektrośmieci na kategorie. Poszczególne odmiany dzielą zużyty sprzęt elektroniczny na: chłodziarki, zamrażarki, pompy ciepła, ekrany i monitory, żarówki, sprzęt wielkogabarytowy do użytku domowego, małe AGD, małogabarytowy sprzęt elektroniczny.
Zgodnie z taką klasyfikacją odbierane są zużyte przedmioty elektroniczne przez skupy
lub punkty PSZOK. Znajomość tych przepisów to podstawa, aby świadomie segregować
i oddawać elektrośmieci do dalszego przetwórstwa i recyklingu.
Skup podzespołów komputerowych – dlaczego warto się zdecydować?
Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z firmami,
które prowadzą skup pamięci RAM, procesorów i innych podzespołów komputerowych.
Kilka kluczowych aspektów determinujących opłacalność oddania zużytego osprzętu do skupu to:
- możliwość pozyskania dodatkowej gotówki za sprzedaż procesorów, kart pamięci, pamięci RAM i dysków,
- ochrona środowiska naturalnego przed nieprawidłowym składowaniem elektrośmieci,
- minimum formalności do załatwienia,
- proste procedury odkupu zużytego sprzętu komputerowego.
Dodatkowo skup procesorów, pamięci RAM i innych elementów to realna szansa na pozbycie się niechcianego sprzętu. W ten sposób możesz zwolnić przestrzeń, która dotychczas była zarezerwowana do przechowywania komputerów i laptopów z plakietką „uszkodzone”.
Jeśli prowadzisz własną firmę korzystającą ze sprzętu komputerowego, koniecznie sprawdź, jak działa skup procesorów i innych elementów elektronicznych. W ten sposób zdobędziesz dodatkowe pieniądze i zwolnisz przestrzeń magazynową.