Z czego składa się gaz musztardowy?

Z czego składa się gaz musztardowy?

Z gazem musztardowym kojarzą się przede wszystkim różne działania bojowe. Oczywiście jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż ta trująca substancja była dosyć często stosowana na polu walki. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, z czego składa się gaz musztardowy i jakie obrażenia wywołuje.

Czym jest gaz musztardowy?

Gaz musztardowy (inaczej iperyt siarkowy) to substancja zaliczana jako Bojowy Środek Trujący. Została jako pierwsza użyta 12 lipca 1917 roku w miejscowości Ypres w Belgii, skąd też wzięła się jej nazwa. Co ciekawe, gaz musztardowy wcale nie jest gazem, a przyjmuje formę bezbarwnej i oleistej cieczy o specyficznym, ostrym zapachu (przypominający zapach musztardy lub czosnku).

Z czego składa się gaz musztardowy?

Wzór sumaryczny gazu musztardowego to C4H8Cl2S. Związek ten funkcjonuje również pod nazwą: Siarczek bis(2-chloroetylu). Iperyt siarkowy posiada właściwości parzące i trujące, co czyni go wysoce śmiercionośnym na polu bitwy. Silnie stężony gaz musztardowy potrafi zabić dorosłego człowieka już w przeciągu 2-5 minut.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.