Wtryskiwanie tworzyw sztucznych to bardzo wszechstronna metoda produkcji z plastiku — za jej pomocą da się wykonać zarówno bardzo małe elementy, jak i całe panele karoserii stosowane w samochodach. Szerokie spektrum rozmiarów wyrobu końcowego to tylko jedna z zalet wspomnianej technologii, bo ważną kwestią jest również szeroki wachlarz dostępnych materiałów. Formowanie wtryskowe doskonale radzi sobie z tworzywami termoplastycznymi (np. nylon, polistyren, polietylen), proces da się także przeprowadzić z żywicami polimerowymi. W niektórych przypadkach można zastosować nawet elastomery oraz fenolowe i epoksydowe materiały termoutwardzalne.
Wtryskiwanie tworzyw sztucznych w przemyśle
Omawiana metoda produkcji pozwala wykonać wyjątkowo skomplikowane wyroby w ramach jednej operacji technologicznej, a element jest gotowy do użycia bez konieczności przeprowadzenia obróbki wykańczającej. Formowanie wtryskowe zapewnia wysoką powtarzalność wymiarów i kształtów, co przekłada się na utrzymanie jakości i estetyki wyrobu. Kolejna zaleta to możliwość automatyzacji i komputeryzacji procesu produkcyjnego, aby zachować jego ciągłość przez całą dobę. Wspomniane powyżej czynniki sprawiły, że wtryskiwanie tworzyw sztucznych cieszy się ogromną popularnością w przemyśle.
Formowanie wtryskowe — wady i ograniczenia
Wspomniane zalety muszą jednak mieć swoją cenę, dlatego jedną z największych wad omawianej technologii są duże nakłady początkowe na oprzyrządowanie. Wtryskiwanie wymaga przygotowania specjalnie zaprojektowanych form, których koszt zaczyna się od kilkunastu, a może dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wykonuje się je zwykle ze stali narzędziowych, choć w niektórych zastosowaniach konieczne jest wykonanie formy z aluminium lub stali nierdzewnej. Im bardziej wytrzymały materiał, tym lepsze właściwości mechaniczne, co pozwala uniknąć odkształceń i uszkodzeń podczas cyklu wtrysku i zaciskania.
W jakich przypadkach warto wybrać wtryskiwanie?
Wysokie koszty wdrożeniowe sprawiają, że formowanie wtryskowe jest opłacalne jedynie w przypadku średnich i dużych serii produkcyjnych. Ze względu na dużą wydajność wytwarzania omawiana technologia pozwala dostarczyć wyroby w ogromnych ilościach, przez co świetnie sprawdza się przy wprowadzaniu na rynek szybko zużywających się artykułów codziennego użytku — doskonałym przykładem mogą tu być kapsle butelek i opakowania.
Formowanie wtryskowe warto wybrać również w przypadku wyjątkowo skomplikowanych elementów. Omawiana technologia pozwala wykonywać elementy składające się z dwóch rodzajów plastiku. W tym celu najpierw odbywa się wtrysk z pierwszego materiału, a potem dodatkowy obtrysk drugim tworzywem. Ciekawą opcją jest również możliwość uzyskiwania trwałych połączeń gumy z metalami — w tym celu wykorzystywane jest tak zwane wtryskiwanie z wkładkami. Taką metodą powstają plastikowe części z wystającymi metalowymi śrubami, np. klucze. Warto wiedzieć, że w niektórych zastosowaniach wkładki formujące są wymienne, co mocno obniża koszty wdrożeniowe.