Polacy coraz więcej podróżują – więcej i dalej. Wyjazdy za granicą są normą, a wręcz koniecznością. Poszerzają horyzonty, budują relacje międzyludzkie, pewność siebie, gwarantują nowe doświadczenia i rozwijają umiejętności radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. Korzystają z nich uczniowie w ramach wymiany międzynarodowej, studenci uczestniczący w projektach typu Erasmus, pracownicy wielkich korporacji i mniejszych przedsiębiorstw. Wyjazd zagraniczny, nawet w granicach Unii Europejskiej, wiąże się z odpowiednimi przygotowaniami, a jednym z nich jest kwestia ubezpieczenia zdrowotnego. Z pomocą przychodzi nam karta EKUZ.
Czym jest karta EKUZ?
Pod skrótem EKUZ kryje się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ktoś mógłby zapytać, czy wyrobienie jej jest potrzebne? Otóż tak, gdyż w razie nagłego wypadku, choroby lub konieczności wizyty w placówkach świadczących usługi medyczne wszelkie koszty musimy pokryć z własnej kieszeni. Weźmy pod uwagę wartość złotówki względem europejskiej waluty i inflację. Niewyrobienie kary może nas słono kosztować. W najlepszym wypadku spędzimy urlop, wyjazd służbowy bądź semestr na zamartwianiu się, co się stanie, jeśli zajdzie konieczność nagłej wizyty u lekarza, w najgorszym bolesne uszczuplenie budżetu. Tymczasem karta umożliwi nam korzystanie z wszelkich świadczeń zdrowotnych w trakcie pobytu w krajach członkowskich UE i EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu).
Co umożliwia karta EKUZ, a czego nie?
Do skorzystania z opieki ma prawo posiadacz karty pod warunkiem, że medycy stwierdzą, iż pomoc faktycznie jest niezbędna. Karta jednak nie zastąpi nam tradycyjnego ubezpieczenia turystycznego. Pozwala natomiast na odzyskanie części kosztów, które ponieśliśmy w wyniku leczenia poza granicami kraju. Przed wyjazdem warto sprawdzić, w jakim zakresie dany kraj honoruje usługi medyczne posiadaczowi karty. Niemniej, jak czytamy na stronie https://ekuz.com.pl/, karta nie pokrywa zwrotów kosztów za:
- Powrót do kraju, skąd pochodzi posiadacz karty;
- Usługi ratownictwa;
- Usługi medyczne odbyte w prywatnych placówkach.
Warto sprawdzić w serwisach NFZ, jakie usługi są refundowane, a jakie nie, jakie leki możemy zakupić oraz jakie wizyty u konkretnych medyków odbyć, by liczyć na mniejszy lub większy zwrot kosztów.
Kwestie praktyczne z wyrobieniem karty EKUZ
Warto pamiętać, iż wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, trzeba tylko złożyć odpowiednie dokumenty. Wniosek złożymy w placówce NFZ lub zdalnie, poprzez mail, faks bądź przy pomocy ePUAP (wystarczy pobrać formularz, uzupełnić go, zeskanować i wysłać do oddziału NFZ naszego województwa). Do wyrobienia karty niepotrzebne jest zdjęcie, natomiast w przypadku uczniów i studentów konieczny oprócz wniosku potrzebny będzie kopia lub skan aktualnej legitymacji. Co ciekawe, wyrobienie karty jest zaskakująco krótkie, gdyż proces zamyka się w ciągu kilku dni od złożenia wniosku (albo odbywa się tego samego dnia). Musimy tylko pamiętać, iż czas może się wydłużyć, jeśli do placówki wpłynie więcej wniosków. Największe zainteresowanie przypada na sezon letni, toteż jeśli zależy nam na szybkim wyrobienie karty, lepiej o niej pomyśleć przed rozpoczęciem sezonu urlopowego.
Polisa turystyczna
Jeśli chcielibyśmy dodatkowo zabezpieczyć się przed podróżą, możemy rozważyć jeszcze jedną opcję – wykup polisy turystycznej. W przeciwieństwie do kary EKUZ wykup ubezpieczenia kosztuje, a jego ceny zależą od rodzaju i wielkości rozszerzeń. Warto zaznaczyć, iż jeden dzień podróży może kosztować nawet do kilkunastu złotych dziennie, niemniej w zamian zyskujemy pokrycie kosztów leczenia w kraju objętym ubezpieczeniem,
transport do Polski, pokrycie kosztów akcji ratowniczych, leczenie w prywatnych placówkach. Polisa zapewnia również pomoc w przypadku wydarzeń losowych na przykład kradzieży. Decyzję, czy polegać tylko na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, czy jednak zabezpieczyć się w towarzystwie ubezpieczeniowym jest ważna i nie warto odkładać jej na ostatni dzień.