Wagi hakowe instaluje się na suficie lub elemencie konstrukcyjnym, co umożliwia zawieszenie obiektu do ważenia. Jest to popularna metoda stosowana do pomiarów dużych i niewygodnych przedmiotów.
Towar, który ma być zważony, jest bezpośrednio zawieszany na haku. Wówczas waga zaczyna się poruszać w dół pod wpływem siły grawitacji i wagi przedmiotu, co umożliwia odczyt pomiaru z elektronicznego wyświetlacza lub podziałki. W zależności od modelu waga hakowa może udźwignąć kilka kilogramów, ale też kilkanaście ton. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem.
Do jakich zadań używa się wagi hakowej?
Wagi hakowe mają głównie zastosowanie w specjalnych zadaniach, takich jak ważenie niestandardowych ładunków. Są one przydatne w miejscach, gdzie ustawienie tradycyjnej wagi platformowej jest niemożliwe. Waga hakowa umożliwia ważenie materiałów wielkogabarytowych nawet w sytuacjach, gdy często konieczny jest transport urządzenia. Wagi hakowe znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle ciężkim, ale również w warunkach domowych.
Waga hakowa sprawdzi się do pomiaru ciężaru:
- towaru w sklepie / na rynku;
- walizki przed podróżą samolotem;
- ryb po połowie wędkarskim;
- zbiorów z plantacji i sadów.
W niektórych firmach wagi hakowe są niezastąpione. Mają zdolność udźwignięcia dużych ładunków jak żadna inna waga. W nowoczesnych zakładach przemysłowych często stosuje się zaawansowane wagi hakowe, obsługiwane przy użyciu specjalnego pilota, które są w stanie udźwignąć nawet do 10 ton. Wagi hakowe można znaleźć również w firmach produkcyjnych, transportowych oraz na stacjach przeładunkowych. Często są one połączone z hakiem żurawia lub suwnicy, co znacznie usprawnia pracę na terenie zakładów przemysłowych.
Jaką wagę hakową wybrać?
Podczas wyboru wagi hakowej istotne jest zwrócenie uwagi zarówno na jej funkcjonalność, jak i jakość wykonania. Niezwykle istotny jest sam hak, ale również zawiesie służące do mocowania urządzenia. Jednak najważniejsze jest, aby waga spełniała potrzeby użytkownika z punktu widzenia użyteczności. W gospodarstwach domowych zwykle sprawdzają się nieco prostsze wagi, przeznaczone do pomiaru towarów o maksymalnej masie 60, 120 lub nawet 600 kg. Wielu z tych wag to kompaktowe urządzenia zasilane bateriami, co ułatwia ich transport.
Wybierając wagę hakową, zwróć uwagę na:
- jej przeznaczenie – należy określić, do jakich zadań będzie wykorzystywany sprzęt;
- mobilność – sprzęty wykorzystuje się w jednym miejscu, ale są też takie, które można przetransportować i np. przeprowadzić pomiar w różnych miejscach hali;
- hak – dostępne są wersje obrotowe (360°), ale także warianty sztywne;
- wytrzymałość – im wyższy współczynnik wytrzymałości, tym solidniejsze wykonanie;
- dodatkowe funkcjonalności – wyświetlacz LED lub LCD, możliwość synchronizacji z zewnętrznym systemem komputerowym ułatwia zarządzanie i sprawdza się w firmach stawiających na rozwiązania Przemysłu 4.0.
Waga hakowa to przydatny sprzęt w wielu branżach. Warto poświęcić chwilę i dopasować sprzęt do realizowanych zadań, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał.