Kiedyś, aby wykonywać ceniony zawód, niezbędne było zdobycie dyplomu uczelni wyższej. Obecnie jednak ta sytuacja diametralnie się zmieniła. Jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych są fachowcy, tacy jak technik chłodnictwa i klimatyzacji. Jak wygląda jego praca i dlaczego jest on tak cenionym specjalistą na ryku pracy? O tym w dzisiejszym artykule.
Jak wygląda praca technika chłodnictwa i klimatyzacji?
Na sam początek warto wyjaśnić, co należy do obowiązków technika. Większości nas kojarzą się one z instalowaniem urządzeń klimatyzacyjnych, jednak to tylko część zajęć, które może wykonywać ten fachowiec. Wielu specjalistów podejmuje pracę, jako monter w zakładzie, bądź zajmuje się naprawą i konserwacją urządzeń chłodniczych, takich jak chłodziarki, chillery, zamrażarki czy klimatyzatory. Technik może wymieniać też czynniki chłodnicze, we wszystkich tego typu sprzętach. Niektórzy specjaliści z zakresu chłodnictwa najlepiej odnajdują się w roli doradcy klienta lub handlowca, ponieważ dzięki gruntownej wiedzy technicznej, świetnie znają oferowany przez siebie produkt. Technik klimatyzacji może pracować także przy projektowaniu tego typu urządzeń oraz instalacji. Jak widać, zawód ten daje wiele możliwości rozwoju ścieżki kariery. To dobry wybór zarówno dla osób, które cenią sobie stałe zatrudnienie na etacie, jak i tych, którzy w przyszłości planują prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Dlaczego zawód technika chłodnictwa jest tak poszukiwany?
Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu branż bez urządzeń chłodniczych. Są one niezbędne w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym czy transporcie. Dlatego nieustannie powstają nowe miejsca pracy dla fachowców z tej dziedziny. Nie wspominając o tym, że w coraz chętniej w lokalach, w hotelach, restauracjach, a także w gospodarstwach domowych coraz częściej zakłada się urządzenia klimatyzacyjne. Te wszystkie usługi muszą być przez kogoś wykonywane, a ilość fachowców zwłaszcza na polskim rynku pracy jest niewystarczająca. Dlaczego? Przez wiele lat w naszym kraju nie kształciło się techników chłodnictwa. Kierunek ten powrócił do szkół publicznych dopiero w 2014 roku. Tych kilka lat to zdecydowanie za mało czasu, by wykształcić liczbę fachowców, która spełni wciąż rosnące potrzeby rynku. Dlatego w tym przypadku to pracodawcy muszą zabiegać o pracownika. Z tego względu fachowiec może wybierać spośród wielu ofert pracy, które proponują korzystne warunki oraz satysfakcjonujące zarobki. Zatem technik klimatyzacji czy warto nim zostać? Zdecydowanie to ścieżka kariery, która może przynieść mnóstwo korzyści, a także daje szanse na rozwój.
Jak zostać technikiem chłodnictwa?
Tytuł technika chłodnictwa i klimatyzacji mogą otrzymać osoby, które ukończą egzaminy państwowe z wynikiem pozytywnym. Składają się one nie tylko z teorii, ale także części sprawdzającej umiejętności kandydata. Dlatego najlepszym sposobem, by się do nich przygotować, jest ukończenie kursu, który uwzględnia się tylko wykłady, ale także ćwiczenia praktyczne prowadzone przez doświadczonych specjalistów. Właśnie taką formę szkolenia proponują Szkoły Partnerskie Viessmann. Co ważne umożliwiają oni odbycie swoim słuchaczom kursu w trybie, zaocznym, co oznacza, że nawet osoby, które obecnie pracują zawodowo, mają szansę na przebranżowienie się. Zapisy wstępne wciąż trwają, więc to doskonały moment na rozpoczęcie nauki.