Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

Poszukując w Internecie dobrej jakości szlifierki, szybko zorientujesz się, że jednymi z ich najpopularniejszych rodzajów są szlifierki oscylacyjne oraz szlifierki mimośrodowe. Być może szybko dowiesz się również, co charakteryzuje dobrą szlifierkę mimośrodową bądź oscylacyjną — gorzej jednak ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, która z nich sprawdzi się lepiej przy planowanych przez ciebie pracach. Spieszymy z pomocą!

Poszukajmy odpowiedzi na kluczowe pytanie: “szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa”?

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa: podstawowe różnice

Czym się różni szlifierka oscylacyjna od tego, jak działają szlifierki mimośrodowe? Szlifierkę oscylacyjną uznaje się za narzędzie, będące najlepszym rozwiązaniem, jeżeli nie planujesz profesjonalnej obróbki drewna, a interesuje cię raczej amatorskie zastosowanie i wsparcie podczas prac domowych bądź w przydomowym warsztacie. 

Dlaczego szlifierka oscylacyjna uznawana jest za tego rodzaju sprzęt? Wynika to ze stosunkowo prostego sposobu, w jaki pracuje się ze szlifierką oscylacyjną: tarcze tego urządzenia wprawiana jest tylko w łatwy do opanowania ruch oscylacyjny. Z tego względu sprawdzi się najlepiej przy pracach wykończeniowych przeprowadzanych na przestrzeni równych powierzchni (np. zdzierania powłok malarskich, czy też wygładzania wstępnie przygotowanych powierzchni). Można także skorzystać z niej podczas pracy na delikatnie zaokrąglonych powierzchniach wykonanych z betonu bądź metalu, ale najlepiej sprawdzi się jednak przy obróbce płaskiego drewna.

Szlifierki oscylacyjne: istotne parametry

Na co warto zwrócić uwagę, gdy interesuje cię szlifierka oscylacyjna? Sprawdź wielkość stopy: precyzyjna obróbka drewna jest łatwiejsza przy mniejszej stopie, natomiast w przypadku obrabiania dużych powierzchni lepszy będzie większy rozmiar stopy szlifierskiej. Przy wyborze szlifierki oscylacyjnej warto też sprawdzić, jaka jest liczba oscylacji: najpotężniejsze warianty to modele, których tempo pracy na obrabianej powierzchni to nawet 27 000 oscylacji na minutę.

Szlifierka mimośrodowa: rozwiązanie do szlifowania zakrzywionych płaszczyzn

Szlifierka mimośrodowa to rozwiązanie, po które warto sięgnąć, jeśli planujesz nieco mocniej zróżnicowane prace, niż te, które mogą być wykonane przez szlifierki oscylacyjnej. Bardziej uniwersalne zastosowanie szlifierki mimośrodowej wynika z tego, że wykonuje nie tylko ruch oscylacyjny (ruch wahadłowy), ale i też ruch obrotowy wokół własnej osi. Dzięki temu szlifierka mimośrodowa poradzi sobie pracą na zakrzywionych płaszczyznach.

Te rodzaje szlifierek to zatem narzędzia wielofunkcyjne przydatne podczas takich prac jak szlifowanie mebli wykonanych z drewna, wygładzanie drewnianych desek, obrabianie elementów wykonanych z kamienia bądź tworzyw sztucznych, bardziej precyzyjne prace związane z polerowaniem karoserii samochodowej (oczywiście, gdy wymienisz papier ścierny na tarczę polerską), czy też nawet wyrównywanie metalowych powierzchni. 

Praca z ruchem niewymuszonym czy wymuszonym?

Jaka szlifierka mimośrodowa może zostać uznana za godną uwagi? Ponownie warto zwrócić uwagę na wielkość i kształt stopy — większa stopa to szybsza obróbka powierzchni, natomiast mniejszy rozmiar umożliwi ci dotarcie do trudniej dostępnych miejsc. Możesz oczywiście pójść na kompromis i postawić na model z wymienną stopą. Zwróć też uwagę, że wybierając szlifierki mimośrodowe, musisz zdecydować się na warianty z ruchem wymuszonym bądź niewymuszonym. Ten pierwszy jest bardziej wydajny, ale trudniejszy do opanowania, drugi natomiast lepiej sprawdzi się w rękach nowicjusza. Koniec końców warto mieć jednak na uwadze, że każdy model szlifierki mimośrodowej będzie narzędziem stanowiącym większe wyzwanie, niż zachowujący niski poziom drgań wariant oscylacyjny.

Istnieje spora szansa, że znasz już odpowiedź na pytanie szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zastanowić się nad miejscem, w którym znajdziesz odpowiednie urządzenie do zgrubnego szlifowania powierzchni i innych zastosowań. Sprawdź profesjonalny sklep taki jak Narzędziownia.shop, prowadzony przez doświadczonych specjalistów. Dzięki ostatniej “renowacji” tego sklepu internetowego szybko i sprawnie znajdziesz urządzenie, którego wysoka moc silnika i większa prędkość obrotowa spełni nawet bardzo wysokie wymagania. Co istotne, w tym sklepie kupisz nie tylko narzędzia typu szlifierka, ale i także w zasadzie każdy możliwy rodzaj sprzętu do prac budowlanych, remontowych i ogrodniczych. Wyposaż swój warsztat i skorzystaj z darmowej dostawy przy zakupach na 1000 zł!