O tym jak ważna jest prawidłowa postawa przy komputerze wie każdy, kto spędza przed nim co najmniej kilka godzin dziennie. Wbrew pozorom nawet źle dobrane oświetlenie lub niewłaściwe ułożenie nóg podczas ciągłego siedzenia, może nieść za sobą poważne komplikacje zdrowotne. Podpowiadam dlaczego warto poświęcić te 2-3 minuty by odpowiednio przygotować miejsce do pracy z komputerem.
Praca przy komputerze – zadbaj o światło!
Zdecydowana większość pracowników biurowych nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest właściwe oświetlenie miejsca pracy. Tymczasem w mojej ocenie jest to krytyczny i pierwszorzędny czynnik, który należy brać pod uwagę. Można trzymać laptopa na kolanach, pochylać się nad klawiaturą czy klęczeć przed monitorem, ale właściwe oświetlenie to według mnie podstawa.
Przede wszystkim unikajmy ogromnego kontrastu pomiędzy światłem monitora a otoczenia. Rozumiem, że oglądanie filmów czy granie w gry wideo jest klimatyczne, gdy w pokoju jest całkowicie ciemno. Ostrzegam od razu, że jest to zabójcze dla oczu. Wierzcie mi, że taki nocny wręcz klimat bardzo szybko wyniszczy Wasz wzrok. Z drugiej strony jednak unikajmy mocnych odbić światła na monitorze. Można przez to dojść do pewnego kuriozum: lepiej w słoneczny dzień zasłonić okno i zapalić światło, niż cieszyć się blaskiem słońca w odbiciu monitora. Barwa światła również nie jest bez znaczenia. Dużo lepiej pracuje się w świetle chłodnym czy też neutralnym, niż w świetle ciepłym.
Tutaj mam ogromną poradę dla redaktorów. Ciągłe pisanie a więc wpatrywanie się w małe literki na kontrastującym, jasnym tle jest bardzo niezdrowe! Odczułem to na własnej skórze i polecam Wam zajrzeć w opcje monitora i wybrać nieco cieplejszy układ barw. Przyda się również nieco zwiększyć podgląd tekstu, tak aby skupiać wzorku na kilkunastu małych pikselach. Większość monitorów posiada specjalny, predefiniowany schemat kolorystyczny, który znacząco ułatwia pisanie oraz czytanie – korzystajcie z tego!
Sprawdź również: Jak ustawić monitor w miejscu pracy? Sposób na zmęczone oczy
Właściwa postawa przy komputerze – podstawy
Na samym początku powiem jak właściwie ustawić monitor. Najważniejsze! Górna krawędź ekranu musi znajdować się na linii wzroku przy wyprostowanej szyi. Powiedziałbym, że lepiej mieć monitor zbyt wysoko, niż zbyt nisko. Nie ma możliwości aby schylać głowę by zobaczyć dół ekranu. Siedzimy wyprostowani, a głównie ruchem oczu postrzegamy to, co dzieje się na ekranie. Dlatego tak popularne są podstawki pod monitor bądź same monitory z regulacją wysokości. Swego czasu podkładałem pod monitor karton po obuwiu (na prawdę!). Komfort pracy po prostu wzrósł niewyobrażalnie! Aktualnie posiadam zwykłą, drewnianą podstawkę pod monitor, Wam również to polecam. Rozwiązanie nie jest drogie, a na prawdę warto zainwestować te 30-50 zł.
Co do ogólnej postawy, to nie mam zamiaru tutaj rozpisywać się co do centymetrów. Każdy z nas jest inny i powinien dostosować siedzisko do swoich potrzeb i swojej postury. Zakładając, że pracodawca zapewnia nam regulowane krzesło biurowe oraz biurko, to zwróćmy przede wszystkim uwagę na ułożenie rąk. Kładąc ręce na podłokietnikach, powinny one układać się równolegle do blatu biurka i na tej samej wysokości. Ręka operująca myszką powinna więc zachować sztywność do samego nadgarstka. Opieramy go o blat biurka a myszką kierujemy za pomocą palców.
Co do kręgosłupa i ogólnej postawy. Opieramy się całą długością pleców o krzesło – w sumie to o jego oparcie. Z doświadczenia wiem, że dużo wygodniej jest przybrać postawę nieco leżącą, a więc opierać się barkami o oparcie krzesła, a częścią lędźwiową odpłynąć minimalnie w przód. Może okazać się to wygodne i czasami jest to zalecane przez ortopedów, ale wyprostowana postawa na pewno wyjdzie Wam na dobre.
Czym grozi niewłaściwa postawa?
Komplikacji zdrowotnych wynikających z niewłaściwej postawy przy komputerze, może być całkiem sporo. Najgorszy jest fakt, że niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Jest dobrze dopóki nic się nie dzieje, ale może przyjść dzień, w którym dolegliwości dadzą o sobie znać i to w skumulowanej formie. Czego konkretnie można się spodziewać?
Najbardziej podczas pracy z komputerem, cierpi nasz wzrok. Co prawda rzadko na stanowiskach spotyka się archaiczne monitory CRT (te z wielkim tyłem), ale również nowoczesny monitor LCD nie jest w pełni bezpieczny dla naszych oczu. Spoglądając na monitor rzadziej mrugamy i co gorsza, skupiamy się na jednej płaszczyźnie ostrości. Między innymi to sprawia, że z czasem zaczynamy widzieć gorzej na odległość. O tym jak temu zaradzić powiemy w dalszej części artykułu.
Wzrok można popsuć bardzo łatwo, jednak dużo prędzej mogą dać o sobie znać inne części ciała. Najbardziej narażony jest kręgosłup. Może nam się wydawać, że pozycja na w pół leżąca jest dla nas bardzo wygodna, jednak fakty mówią co innego. Od pewnego czasu w sieci możemy natknąć się na wzmianki o syndromie „tech neck” (z ang. technologiczna szyja). Jest to szereg zmian, które zachodzą w odcinku szyjnym kręgosłupa, o czym wspominam . O ile wzrok możemy krygować z pomocą okularów albo soczewek, tak z kręgosłupem już nie można zrobić tego samego.
Wracając jednak do samego wzroku, polecam wdrożyć w życie proste ćwiczenie. Co kilka minut oderwać wzrok od monitora i zwyczajnie rozejrzeć się po pokoju czy biurze, skupiając ostrość na daleko znajdujących się obiektach. Najlepiej spoglądać za okno. Ciągłe wpatrywanie się w ekran, a w szczególności linijki tekst, bardzo szybko niszczy wzrok.
Przydatne akcesoria poprawiające komfort pracy z PC
Oto kilka przykładów akcesoriów, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i komfort podczas pracy przy komputerze:
Ergonomiczne krzesło biurowe
Podstawa zdrowej pracy przy komputerze to dobre krzesło biurowe. Ergonomiczne krzesła zapewniają wsparcie dla kręgosłupa, poprawiają postawę i redukują napięcie mięśniowe. Elementy takie jak regulowana wysokość, regulowany kąt oparcia oraz wsparcie dla odcinka lędźwiowego mogą znacznie poprawić wygodę podczas długotrwałego siedzenia.
Specjalne podnóżki
Podnóżki do stóp są idealne do utrzymania nóg w wygodnej pozycji, a także mogą pomóc w poprawieniu krążenia. Pozwala to na zmniejszenie napięcia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz na redukcję obrzęków.
Podkładki pod mysz z wyprofilowanym podparciem pod nadgarstek
Długotrwałe ruchy myszką mogą prowadzić do bólu i napięcia w nadgarstkach. Podkładki pod mysz z wyprofilowanym podparciem pod nadgarstek zapewniają dodatkowe wsparcie, redukując napięcie i pomagając w utrzymaniu naturalnej pozycji nadgarstków.
Stojak pod monitor
Stojak pod monitor pozwala na ustawienie ekranu w odpowiedniej wysokości, aby oczy były na poziomie widzenia. To pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy głowy i szyi, minimalizując ryzyko bólu szyi i kręgosłupa.
Klawiatura ergonomiczna
Klawiatury ergonomiczne posiadają specjalne ułożenie klawiszy, które redukuje napięcie w nadgarstkach i zapobiega problemom związanym z zespołem cieśni nadgarstka. Może to znacznie poprawić komfort pisania oraz zmniejszyć ryzyko urazów.
Regulowany stolik lub biurko
Regulowane biurko pozwala na zmianę wysokości pracy, co umożliwia pracę w pozycji stojącej lub siedzącej. To nie tylko poprawia krążenie krwi, ale również redukuje napięcie mięśniowe.
Mata antyzmęczeniowa
Mata antyzmęczeniowa, umieszczona pod stopami podczas pracy w pozycji stojącej, pomaga redukować zmęczenie nóg i kręgosłupa. Elastyczność maty absorbuje część nacisku, zmniejszając obciążenie stawów.
Oświetlenie biurowe
Dobre oświetlenie biurowe, które nie jest ani za jasne, ani za ciemne, pomaga w ochronie wzroku i redukcji napięcia oczu.
źródło zdjęcia: pl.freepik.com