Widoczne na każdym kroku budowy, a na nich dominujące ogromne żurawie wieżowe sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zostać operatorem takiej maszyny. Chęci te zwiększają się jeszcze bardziej, gdy odkryje się, jak wysokie są zarobki w takiej branży. Jak się jednak okazuje, zdobycie odpowiednich uprawnień, a także wiedzy i doświadczenia w zakresie obsługi takiego urządzenia, są znacznie trudniejsze, niż można by przypuszczać. Jak to zatem wygląda w szczegółach, czyli w jaki sposób można zostać operatorem żurawia wieżowego?
Kto może zostać operatorem żurawia wieżowego?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wygląda droga formalna do zdobycia uprawnień, trzeba najpierw dowiedzieć się tego, kto może zostać operatorem takiej maszyny. Jakimi cechami musi się taka osoba charakteryzować, a także jaki musi być jej typ osobowości?
Operator żurawia wieżowego musi być przede wszystkim niezwykle rzetelną, dokładną i opanowaną osobą. W końcu będzie obsługiwał sprzęt podnoszący ładunki ważące często kilka ton, aby je precyzyjnie ustawić w określonym miejscu.
Co więcej, operator takiego żurawia nie może być osobą o słabej psychice, poddającą się stresowi czy też posiadającą lęk wysokości. Pamiętać bowiem trzeba, że operator w żurawiu umieszczony jest dość wysoko nad ziemią. Ponadto osoba ta powinna umieć pracować z innymi ludźmi, być odporna na wibracje, wstrząsy czy też duży hałas.
Czy są jakieś cechy i predyspozycje, które wykluczają daną osobę z takiego zajęcia? Oczywiście tak, ponieważ operatorem żurawia nie może zostać ktoś, kto cierpi na zaburzenia wzroku lub słuchu, a także równowagi. Oczywiście z takiej pracy wykluczają również nowotwory, choroby układu pokarmowego, moczowego czy też choroby serca i alergię.
Zdobywanie uprawnień
Jeśli spełnia się wszystkie wymagania od strony zdrowotnej, a także psychicznej, aby zostać operatorem żurawia wieżowego, nie pozostaje nic innego, jak tylko rozpocząć zdobywanie uprawnień do tej pracy. Od czego trzeba zacząć i jak wygląda ta ścieżka kariery?
Podstawą na drodze do zdobycia takiej pracy, jest oczywiście ukończenie kursu operatora żurawia. Taki kurs pozwoli nie tylko zdobyć niezbędne doświadczenie, lecz również zapoznać się z pracą na wysokościach, a także z podstawową obsługą tej maszyny. Co niezwykle ważne, kurs powinien obejmować także rozkładanie i składanie żurawia, tak aby operator był świadomy całego procesu, co pozwoli w późniejszym czasie uniknąć sporego ryzyka różnego rodzaju wypadków.
Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, to aby po zakończeniu kursu operatora żurawia, zaliczyć specjalny test, który pozwoli zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Co niezwykle ważne, egzamin ten dotyczy nie tylko samej obsługi maszyny, lecz przede wszystkim znajomości przepisów, norm i a także warunków technicznych oraz konserwacji żurawia. Gdy taki egzamin zostanie zdany, wystarczy już tylko poczekać na to, aż stosowany urząd, czyli w tym wypadku Urząd Dozoru Technicznego, wystawi odpowiednie potwierdzenie zdobytych kwalifikacji. Gdy tak się już stanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć się ubiegać o pracę operatora żurawia.
Podsumowanie
Jak zatem widać po powyższym opisie, droga do stania się operatorem żurawia budowlanego, jest dość trudna. Dźwigi budowlane wymagają stalowych nerwów, wiele cierpliwości, a także umiejętności myślenia przestrzennego. A jeśli posiada się odpowiednie predyspozycje do takiej pracy, dodatkowo trzeba zdać skomplikowany egzamin, oparty nie tylko na praktyce, lecz również ogromnej wiedzy z zakresu przepisów prawa.