Laptop dla ucznia i studenta – który model wybrać?

Laptop dla ucznia i studenta – który model wybrać?

Niezawodny i wydajny sprzęt może ułatwiać naukę. Jednak wybór odpowiedniego laptopa nie jest łatwym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę wiele parametrów i sprawdzić, czy urządzenie odpowiada potrzebom przyszłego użytkownika. Sprawdź, jakie cechy powinien mieć najlepszy laptop do nauki!

Uczeń potrzebuje laptopa, aby móc poszukiwać informacji i rozwijać ciekawość świata. W przypadku studentów takie urządzenie będzie także niezbędne podczas zajęć na uczelni, np. do szybkiego sporządzania notatek z wykładów czy tworzenia różnych projektów. Laptopy Białystok dostępne są dziś w wielu różnych wariantach i opcjach wyposażenia. Na jakie parametry trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając sprzęt dla uczniów i studentów?

Lekki i mobilny laptop na uczelnię

Jedną z najważniejszych cech tego urządzenia są jego gabaryty. Laptop do nauki musi być na tyle duży, aby można było komfortowo na nim pracować, a jednocześnie na tyle kompaktowy, aby z łatwością umieścić go w torbie czy plecaku. Wymiary ekranu są kwestią indywidualną – niektórzy preferują mniejsze, nawet 14-calowe urządzenia, inni potrzebują większych ekranów osiągających przekątną 17 cali.

Warto również wziąć pod uwagę specyfikę danej szkoły czy kierunku studiów – niektóre z nich, np. architektura, czy grafika, wymagają sprzętu, na którym można wykonywać prace manualne. Nie bez znaczenia jest także waga takiego sprzętu.

Ponadto laptopy powinny być wykonane z solidnych materiałów – inaczej mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu.

Laptopy do gier – czy są tak wydajne, jak jednostki stacjonarne? Sprawdź!

Laptop z wytrzymałą baterią

Podczas wyboru laptopa trzeba także zwrócić uwagę na kwestie związane z zasilaniem. W szkole czy na uczelni czasami trzeba korzystać z urządzenia bez podłączania go do zasilania. W takich sytuacjach przyda się wytrzymała, pojemna bateria, która pozwoli na wiele godzin pracy.

Standardowe laptopy umożliwiają 2-5 godzin pracy na jednym ładowaniu. Dostępne są także urządzenia z bardziej pojemnymi akumulatorami, które mogą pracować znacznie dłużej.

Czytelny ekran

Warto postawić na laptop wyposażony w ekran z antyrefleksem lub matową matrycą. Dzięki temu można będzie komfortowo korzystać z urządzenia nawet w gorszych warunkach oświetleniowych – np. na zewnątrz. Nowoczesne laptopy posiadają ekrany pracujące w jakości Full HD, co sprawia, że obraz jest czytelny i nasycony kolorami. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku studentów kierunków związanych ze sztuką, architekturą czy designem.

Wydajny sprzęt i najlepsze podzespoły

Wybierając laptop, trzeba także wziąć pod uwagę jego wydajność. Dotyczy to szczególnie studiów na kierunkach, które wiążą się z koniecznością wykonywania skomplikowanych obliczeń i pracy na specjalistycznych programach. W takich przypadkach lepiej sprawdzą się urządzenia z nowoczesnymi, superszybkimi procesorami.

Dla studentów kierunków związanych z koniecznością tworzenia projektów i wizualizacji (np. architektury czy sztuk pięknych) warto wybierać laptopy wyposażone w wydajne karty graficzne. Dzięki nim praca na takim urządzeniu będzie płynna i komfortowa.

Nie można także zapominać o pamięci RAM. Eksperci polecają, aby laptop do nauki posiadał przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Urządzenie dla studentów, którzy potrzebują bardzo wydajnego sprzętu, powinno natomiast być wyposażone w 16 GB RAM. Wybierając laptop, warto sprawdzić, czy w danym urządzeniu jest możliwość rozbudowy pamięci RAM.

Pojemny dysk

Studia dostarczają ogromnej ilości informacji – również tych cyfrowych. Dlatego wybierając laptop dla studenta, trzeba także brać pod uwagę pojemność dysku. Optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli na wydajną pracę i przechowywanie dużej ilości plików, jest dysk SSD. Powinien mieć co najmniej 256 GB pojemności – im więcej, tym lepiej.
Można również zaopatrzyć się w dodatkowy dysk zewnętrzny, na którym będą przechowywane większe i rzadziej używane pliki.

Uniwersalny system operacyjny

Aby korzystać z laptopa, musi być on wyposażony w odpowiedni system operacyjny. Za najbardziej uniwersalny uważany jest Windows 10, który posiada szereg aplikacji ułatwiających pracę i naukę. Pakiet Office pozwoli na otwarcie większości plików wykorzystywanych przez ucznia i studenta.

Rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, jest także wybór MacBooka, czyli laptopa korzystającego z oprogramowania firmy Apple. Tworzone na tym sprzęcie pliki można wygodnie otwierać i edytować także w iPhone’ach, wyposażonych w to samo oprogramowanie.

Dodatkowe funkcje laptopa do nauki

Aby użytkowanie laptopa dla studenta było jeszcze bardziej komfortowe, warto także przemyśleć kilka dodatkowych funkcji:

  • studenci, którzy często wykonują projekty w nocy, z pewnością docenią ułatwiającą pracę podświetlaną klawiaturę;
  • wygodę korzystania z laptopa znacząco podnosi także dotykowy ekran;
  • zajęcia na studiach często odbywają się online, dlatego wybierając sprzęt zwróć uwagę na parametry kamery w laptopie.